Jdi na obsah Jdi na menu
 


Divoké desatero – František Růžička

16. 2. 2015

Biblické Desatero Božích přikázání je základním životně právním předpisem pro celý křesťanský svět. My starší jsme se ho učili v hodinách náboženství, v rodinách bylo ctěno a dodržováno po celá staletí. Zdaleka nemám v úmyslu zabývat se otázkou, která z revolucí (třeba jen od té francouzské) přinesla větší odklon. Stačí podívat se na výslednici v současné době. Jednotlivé atributy úspěšného žití, počínaje raženými penězi a konče honbou za konečným ziskem, se z podoby lidské – nikoliv pomalu, ale proklatě rychle – začínají měnit v násilí, terorismus, nevraživost, další zmatení lidských jazyků a stěhování národů.

V kostelech i rodinách jsme slýchávali: „K tomu nám dopomáhej Bůh Otec, Syn a Duch svatý“.

Kdykoliv teď vezmu do ruky noviny, sedne na mne pokušení s poznáním, že máme být ovládání jakýmsi ideologickým „Divokým desaterem“ z psacího náčiní (dříve brka, pera, nyní PC) novinářského.

Podnětem mi k tomu je i satirický výtvor „Divoká kachna“ (Reflex 01/15) ze železného brka zástupce šéfredaktora, ve kterém představil „novou sadu bruselských norem“. Tak nějak bezděky jsem při čtení dostal vnuknutí sepsat toto divoké desatero. Jeví se mi, že velkému zástupci šéfredaktora není vůbec nic „svaté“. Ne že bych se zastával Říše bruselské, až příliš totiž připomíná Říši kremelskou, Říši hitlerovskou, Říši římskou či Impérium britské a francouzské. Plody jejich na nás i po dlouhých letech stále padají jako lejna z vesmíru. Nicméně vylité kýble špíny a potupné hantýrky na – pro ně nepohodlné osobnosti (t. č. především Zeman, Babiš…) – jsou jasnou ukázkou úrovně a dědictví postsocialistické „novinařiny“, připomínající výchovu mladé generace v SSM a Leninském svazu mládeže v boji proti třídnímu nepříteli. Ale proč se zlobit nebo vzrušovat? Máme demokracii a svobodu slova, tak si se slovíčky a větičkami trochu zašermujme. Každý máme svůj styl boje. Někdo si sedí u redakčního stolu a píše, a píše, a píše…. (nebo vyprazdňuje přetláskaný žaludek, u nás na venkově se tomu říká „zvrací“). Když už mu to nevoní, tak jen zlehka přejde k jinému redakčnímu stolu. Od „blesku“ v Tatrách přes „podšumavský" den až k „regionu“ Praha. Takové případy dobře známe i u nás – v Jihočesku. Od „pravdy“ přes „deníky“ až k leštění klik na radnici v předpokoji primátora. Slova, slova, slova. Ale abychom to nezamluvili…

Divoké desatero zní:

1. V jedinou novinářskou pravdu Reflexu věřiti budeš.

2. Jméno zástupce šéfredaktora tisku tohoto nevezmeš nadarmo a nezpochybníš.

3. Každonedělní poledne ihned po odříhnutí čtením Reflexu světiti budeš.

4. Cti redaktory tisku tohoto, neboť v zadaných tématech ti poznání pravdy přinášejí.

5. Slinou nehodnou po nich nehodíš ani neplivneš, abys jim újmu na zdraví nezpůsobil, žoldu jim nekrátil, či dokonce myšlenku jejich nezabil.

6. S listy tisku tohoto nebudeš horký hrnec podkládati, boty vystýlati či dokonce na WC zneužívati.

7. Nepokradeš myšlenek a statí periodik jiných, aniž bys je dokonce snad i četl.

8. Křivě mluviti ani psáti nebudeš o vydavateli tisku tohoto.

9. Ani pochybně smýšleti o generální osobnosti či ještě vyšší národně neb nadnárodně finanční korporaci nad nimi blaženou ruku držící.

10. Jen tak vejdeš do království novinářského a staneš se neomylným a jim podobným.

Rci: „Utíkám se v ochranu Pána záře jitřní, před zlem Jeho stvoření, před zlem temnoty, když se šíří, před zlem žen, jež do uzlů prskají, před zlem závistníka, když závidí!“

„Utíkám se v ochranu Pána lidí, vládce lidí, Boha lidí, před zlem našeptavače pokradmého, jenž našeptává do hrudi lidí, ať již je z džinů, či z lidí!“

Přílepek k textu:

Stejně „zajímavou“ stať v seriálu Divoká kachna lze najít i v čísle 03/15 se závěrečným sdělením předsedy Spolku českých liliputánů: „Bylo to snadné, neboť pan Okamura vypadá jako prase, kdykoli se ocitne ve společnosti menšin.“ Jest to cíleno k nadpisu „Okamura se umí proměnit v prase“.

Mea culpa, mea maxima culpa. Tak nějak podle návodu ctěného Reflexu se cítím, kdykoliv toto zářné periodikum rozevřu a oko mé spočine na zde usměvavé či šklebící se tváři některého zástupce šéfdirigenta reflexideologie.

Budiž mi útěchou, když předseda politické strany „Strana zdravého rozumu“ ve své „Veritofobii“ ze dne 8. 2. 2015 upozornil na paragraf 355 Trestního zákoníku, který říká: „Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, etnické skupině, rase, náboženství nebo jiné skupině osob (!!!) … bude potrestán k odnětí svobody až na dvě léta.“

Kdopak asi bude dalším pověřeným zástupcem??? Což takhle ještě přeskočit Botičský potok a zadezertovat na exkurzi ke konkurenci do „Respektu“? Tam už také dorostla zdatná skupina „plivačů“, tentokráte na prof. Halíka (Tabery, Třešňák). Ale to už může být jiná stať…

František Růžička (Hlas svědomí), České Budějovice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Нужен статуэтки ссср

(Sovianob, 16. 8. 2019 9:38)

Возможность недорого <urn>https://sov-far.ru/]купить фарфоровые статуэтки СССР предлагает наш интернет-магазин.

Hi guys! Please like my instagram photos

(evdondosiya_po, 8. 8. 2019 12:59)

Hi guys!
Please like my instagram photos.
https://www.instagram.com/evdondosiya_podreituzkina_1917/

Read The HVAC Advice That Should Not Be Missed

(RayGlacy, 30. 7. 2019 0:51)

At the beginning, seeking to understand your HVAC may appear difficult. Ignorance may be scary. However, there is many details available that can help turn this into topic quicker to understand.

Get all of the details regarding a broken system before calling for repair. Jot down what brand your computer is together with the model number and, if they're available, maintenance records. This will assist be sure that the contractor you hire has all of the necessary information.

Have some form of notion of the project that must be done, before you decide to hire an HVAC contractor. Discussing the problem is simplified should you understand what has happened with all the unit. It might be harder when you don't know what's wrong. This really is information you should have prepared beforehand.

Every spring you ought to clean the coils and fan blades on the condenser fan. First, the energy needs to be switched off so things don't move while you work. Then, use the grill off, pull the blades out, and gently clean them plus the unit itself.

Make sure that an outdoor unit is within the shade. It will probably be more efficient because it does not should serve as challenging to cool down the atmosphere, when it draws in air for cooling.

Boost energy efficiency by putting your condenser unit within the shade. You cut costs this way because the ac unit is now pulling in cooler air, which can be easier to cool further.

Hold the HVAC system checked twice a year at the least. Generally, you want it done in the fall and the spring. A simple check is worth it to avoid problems down the road.

During cold temperatures , be sure you turn off outdoor condenser units. Avoid damaging the system by turning it away if the outdoor temperature drops below 60 degrees. Achieving this keeps your system working well for several years and helps you save from the need to spend money to mend it.

Don't ever let your home temperature get dangerously high. Your average AC unit could only minimize the temperature in your house by about 20 degrees within a normal span of time. If the temperature at home reaches 100 degree Fahrenheit, it would only reduce it to 80 or more. This is simply not a safe and comfortable temperature so that you can sleep in.

Be sure you spend a good deal of energy researching their reputations and credentials, before you decide to invest in any HVAC contractor. The BBB is definitely great when you are looking for references or online reviews. Investing time to check out potential contractors can save you headaches and money.

Do you realize an AC unit can freeze? You can find sometimes also freezes that happen in the drain line, and this can be confused for a plumbing leak. Should this happen, disable the compressor by switching the thermostat to operate the fan only. It's a good idea to contact professionals to aid using this type of even though you could get the ice to melt whenever you switch everything on the fan.

If you require help locating a person to help take of your own HVAC system, an incredible location to seek advice is online at the review site. There are many websites online that provide reviews and referrals for HVAC repair as well as other important service. This will help locate a top-notch professional.

Familiarizing yourself with HVAC technology is hopefully something this post helped you accomplish. It's really hard to get started from it if you do not get motivated, so make certain you take this stuff under consideration before you get started. This will make certain you good results.

диагностическая карта для осаго царицыно

(Michaelamals, 27. 7. 2019 19:47)

диагностическая карта для осаго на карте москвы https://kalkulyator-osago.ru/ техосмотр для осаго купить купить осаго и диагностическую карту с доставкой

Simple question about our life.

(CindyBen, 25. 7. 2019 21:15)

Hi, a have one question.
What all people doing here?
Why we dont living with real life?

Усі медичні заклади Укрaїни

(helper62s, 23. 7. 2019 11:02)

Рeйтинг,відгуки,коментарі,огляд,рeцензіі,кpитикa.
Лікaрні
Прaктикуючі лікaрі
Аптeки та аптeчні мeрежі Укpaїни
Пологoві бyдинки
Пpиватні клініки
Kосметологія
Швидка дoпoмoга
Meдичне cтрaxyвaння
Медичні центри
Лабoрaтopії
Громадські організації
Санатoрії
Поліклініки
Лікyвaння зa кopдонoм
Cтомaтoлoгії
Диспaнсeри
https://medhelp.com.ua/ternopil/list/all-categories/c-10015-0-2
https://medhelp.com.ua/kiiv/list/praktikuuci-likari/c-10000-516-1

Правельный выбор

(Nomon Enuts, 17. 7. 2019 14:20)

how to choose yourself best https://stairsprom.ru/uslugi/ - fencing self-supporting in your apartment

test

(abbakApopy, 6. 7. 2019 22:35)

test

чем отличаютсЯ тефоны hamer h5 от discaveri v 6 plys

(angelamurry, 6. 7. 2019 8:17)

чем отличаютсЯ тефоны hamer h5 от discaveri v 6 plys: https://smartera.in.ua/naushniki-dly-hummer-h5

XRumer 16.0 + XEvil 4.0 can break of captchas more than 8400 types

(SharonSwisy, 6. 7. 2019 1:10)

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

test

(abbakApopy, 5. 7. 2019 13:59)

test

Craigslist Reading

(PhillipShith, 2. 7. 2019 7:06)

If it truly is not present and you could have not received an e-mail stating it's been flagged for violation with the Craigslist regards to service your ad has likely been ghosted. Make sure the ticket has correct info on it, including venue name and placement, and event day and time. People safely use Craigslist to acquire or sell items, to get jobs or to seek out places to live. Skimping around the ad's description can't help a “help wanted” ad, and yes it won't sell a refrigerator. Craigslist functions as an internet classified section of your newspaper.

Как воспользоваться почтой с мобильного?

(MichaelGow, 21. 6. 2019 16:07)

subj..

like to watch some movies on verizon incredible any websites recommended and how to do it ?

(Abramfes, 1. 6. 2019 19:13)

https://aladdin-fullmovie.net/
https://annabellecomeshomefullmovie.com/
https://darkphoenixfullmovie.net/
https://thesecretlifeofpets2-fullmovie.de/

exri.imwmalt.be

(exri.imwmalt.be, 1. 6. 2019 13:56)


My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post's to be just what I'm looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn't mind publishing a post or elaborating on a number of the subjects you write with regards to here. Again, awesome website!
exri.imwmalt.be

mortch.imwmalt.be

(mortch.imwmalt.be, 30. 5. 2019 14:47)


Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also create comment due to this brilliant paragraph.
mortch.imwmalt.be

Do I need a wireless router to Us Netflix movies on my tv with my blue ray player?

(Robertstivy, 28. 5. 2019 21:55)

https://aladdinfullmovie.net
https://johnwickchapter-3.com
https://avengersendgamefullmovie.com
https://avengersendgamefull.com
https://shazamfullmovie.com
https://shazamfull.org
https://hellboyfullmovie.org
https://wonder-park.com
https://darkphoenixfullmovie.net/
https://toystory4fullmovie.net/
https://spidermanfarfromhome.org
https://annabellecomeshomefullmovie.com/
https://aladdin-fullmovie.net/
https://darkphoenix-fullmovie.de/
https://thesecretlifeofpets2-fullmovie.de/
https://godzillakingofthemonsters.org/

wulf.imwmalt.be

(wulf.imwmalt.be, 28. 5. 2019 11:24)


I like what you guys are up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the good works guys I've included you guys to my personal blogroll.
wulf.imwmalt.be

brac.imwmalt.be

(brac.imwmalt.be, 26. 5. 2019 23:25)


Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the website is also really good.
brac.imwmalt.be

berney.imwmalt.be

(berney.imwmalt.be, 23. 5. 2019 23:46)


It's really a nice and helpful piece of info. I'm happy that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
berney.imwmalt.be


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »