Jdi na obsah Jdi na menu
 


Divoké desatero – František Růžička

16. 2. 2015

Biblické Desatero Božích přikázání je základním životně právním předpisem pro celý křesťanský svět. My starší jsme se ho učili v hodinách náboženství, v rodinách bylo ctěno a dodržováno po celá staletí. Zdaleka nemám v úmyslu zabývat se otázkou, která z revolucí (třeba jen od té francouzské) přinesla větší odklon. Stačí podívat se na výslednici v současné době. Jednotlivé atributy úspěšného žití, počínaje raženými penězi a konče honbou za konečným ziskem, se z podoby lidské – nikoliv pomalu, ale proklatě rychle – začínají měnit v násilí, terorismus, nevraživost, další zmatení lidských jazyků a stěhování národů.

V kostelech i rodinách jsme slýchávali: „K tomu nám dopomáhej Bůh Otec, Syn a Duch svatý“.

Kdykoliv teď vezmu do ruky noviny, sedne na mne pokušení s poznáním, že máme být ovládání jakýmsi ideologickým „Divokým desaterem“ z psacího náčiní (dříve brka, pera, nyní PC) novinářského.

Podnětem mi k tomu je i satirický výtvor „Divoká kachna“ (Reflex 01/15) ze železného brka zástupce šéfredaktora, ve kterém představil „novou sadu bruselských norem“. Tak nějak bezděky jsem při čtení dostal vnuknutí sepsat toto divoké desatero. Jeví se mi, že velkému zástupci šéfredaktora není vůbec nic „svaté“. Ne že bych se zastával Říše bruselské, až příliš totiž připomíná Říši kremelskou, Říši hitlerovskou, Říši římskou či Impérium britské a francouzské. Plody jejich na nás i po dlouhých letech stále padají jako lejna z vesmíru. Nicméně vylité kýble špíny a potupné hantýrky na – pro ně nepohodlné osobnosti (t. č. především Zeman, Babiš…) – jsou jasnou ukázkou úrovně a dědictví postsocialistické „novinařiny“, připomínající výchovu mladé generace v SSM a Leninském svazu mládeže v boji proti třídnímu nepříteli. Ale proč se zlobit nebo vzrušovat? Máme demokracii a svobodu slova, tak si se slovíčky a větičkami trochu zašermujme. Každý máme svůj styl boje. Někdo si sedí u redakčního stolu a píše, a píše, a píše…. (nebo vyprazdňuje přetláskaný žaludek, u nás na venkově se tomu říká „zvrací“). Když už mu to nevoní, tak jen zlehka přejde k jinému redakčnímu stolu. Od „blesku“ v Tatrách přes „podšumavský" den až k „regionu“ Praha. Takové případy dobře známe i u nás – v Jihočesku. Od „pravdy“ přes „deníky“ až k leštění klik na radnici v předpokoji primátora. Slova, slova, slova. Ale abychom to nezamluvili…

Divoké desatero zní:

1. V jedinou novinářskou pravdu Reflexu věřiti budeš.

2. Jméno zástupce šéfredaktora tisku tohoto nevezmeš nadarmo a nezpochybníš.

3. Každonedělní poledne ihned po odříhnutí čtením Reflexu světiti budeš.

4. Cti redaktory tisku tohoto, neboť v zadaných tématech ti poznání pravdy přinášejí.

5. Slinou nehodnou po nich nehodíš ani neplivneš, abys jim újmu na zdraví nezpůsobil, žoldu jim nekrátil, či dokonce myšlenku jejich nezabil.

6. S listy tisku tohoto nebudeš horký hrnec podkládati, boty vystýlati či dokonce na WC zneužívati.

7. Nepokradeš myšlenek a statí periodik jiných, aniž bys je dokonce snad i četl.

8. Křivě mluviti ani psáti nebudeš o vydavateli tisku tohoto.

9. Ani pochybně smýšleti o generální osobnosti či ještě vyšší národně neb nadnárodně finanční korporaci nad nimi blaženou ruku držící.

10. Jen tak vejdeš do království novinářského a staneš se neomylným a jim podobným.

Rci: „Utíkám se v ochranu Pána záře jitřní, před zlem Jeho stvoření, před zlem temnoty, když se šíří, před zlem žen, jež do uzlů prskají, před zlem závistníka, když závidí!“

„Utíkám se v ochranu Pána lidí, vládce lidí, Boha lidí, před zlem našeptavače pokradmého, jenž našeptává do hrudi lidí, ať již je z džinů, či z lidí!“

Přílepek k textu:

Stejně „zajímavou“ stať v seriálu Divoká kachna lze najít i v čísle 03/15 se závěrečným sdělením předsedy Spolku českých liliputánů: „Bylo to snadné, neboť pan Okamura vypadá jako prase, kdykoli se ocitne ve společnosti menšin.“ Jest to cíleno k nadpisu „Okamura se umí proměnit v prase“.

Mea culpa, mea maxima culpa. Tak nějak podle návodu ctěného Reflexu se cítím, kdykoliv toto zářné periodikum rozevřu a oko mé spočine na zde usměvavé či šklebící se tváři některého zástupce šéfdirigenta reflexideologie.

Budiž mi útěchou, když předseda politické strany „Strana zdravého rozumu“ ve své „Veritofobii“ ze dne 8. 2. 2015 upozornil na paragraf 355 Trestního zákoníku, který říká: „Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, etnické skupině, rase, náboženství nebo jiné skupině osob (!!!) … bude potrestán k odnětí svobody až na dvě léta.“

Kdopak asi bude dalším pověřeným zástupcem??? Což takhle ještě přeskočit Botičský potok a zadezertovat na exkurzi ke konkurenci do „Respektu“? Tam už také dorostla zdatná skupina „plivačů“, tentokráte na prof. Halíka (Tabery, Třešňák). Ale to už může být jiná stať…

František Růžička (Hlas svědomí), České Budějovice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Сайт бесплатных объявлений

(gshapTeX, 24. 1. 2020 6:46)

Работая на себя самого или просто продавая какие-то вещи, порой тяжело найти клиентов, приходится оставлять множество объявлений. Сделать это можно на сайте https://www.site-free-ads.ru Это бесплатная доска объявлений, где Вы можете найти клиентов или самостоятельно что-то купить и заказать. Ежедневно сайт посещает множество пользователей — они могут заметить Ваше объявление и откликнуться на него. Поэтому хватит медлить, возможно, потенциальный клиент уже ждет Ваше предложение.

Развлекательный портал

(azahaladdy, 24. 1. 2020 5:19)

Переходя по ссылке https://nordlove.ru/ Вы попадаете на развлекательно-информационный портал. Здесь ежедневно публикуются интересные статьи, новости, видео и фотографии. Заходите на сервис каждый день, чтобы прочитать что-то новое и познавательное или просто с интересом провести досуг. Смотрите и читайте то, что для Вас выбрали другие пользователи. Все самое интересное собрано в одном месте, и Вам не придется переключаться между разными сайтами, чтобы полноценно расслабиться

PlayAmoo

(JosephOverb, 24. 1. 2020 1:56)

Официальный сайт PlayAmo Casino - https://playamo.pro/

Кредитные карты онлайн

(vsidosog, 23. 1. 2020 23:55)

Не у всех есть время посетить отделение банка, чтобы оформить кредитную карту. Благодаря сервису по ссылке https://kreditcard24.ru/ Вы можете оставить заявку в режиме онлайн. Выберите подходящий для Вас банк с удобными условиями и оставьте онлайн-заявку - это займет всего несколько минут. На сайте Вы сразу ознакомитесь с условиями использования той или иной карты, процентной ставкой банка и другой полезной информацией. Вы даже сможете оценить популярность банка по количеству оставленных заявок.

Обмен валют - obmenneg.com

(dgoroslina, 23. 1. 2020 23:22)

Быстрый обмен валют в электронном режиме теперь доступен каждому пользователю благодаря сайту https://obmenneg.com/ Это автоматический сервис, на котором Вам надо выбрать направления перевода и указать реквизиты — система самостоятельно совершит перевод, а Вы получите средства. Этот способ хорош для тех, кто хочет совершить обмен валют на сервисах, которые не позволяют использовать внутренний перевод. Приятным бонусом станет то, что Вам не обязательно регистрироваться.

Для мам в декрете

(Katetalcef, 23. 1. 2020 17:38)

Всем привет!
Недавно наткнулась на девочку, она помогает научиться зарабатывать, я очень сомневалась, но решилась, сейчас дополнительно зарабаываю около 25000, она каждый шаг помогает, ведет за руку меня
Вот ссылка на ее


Всем советую

Проектирование и Строительство домов из арболита

(sakimskill, 23. 1. 2020 15:11)

Арболит — это современный строительный материал, отличающийся хорошими качественными характеристиками. Благодаря компании на сайте https://rundament.ru/ Вы можете заказать услуги проектировать и строительства домов из соответствующего материала. Не упустите возможность исполнить свою мечту о собственном уютном уголке, где можно отдохнуть после рабочей недели. Компания предлагает быструю и качественную работу с соблюдением всех современных технологий — Ваш дом будет соответствовать последним тенденциям.

Купить шины 385 65 22.5 в Москве

(esherbblefe, 23. 1. 2020 15:03)

Грузовые шины - не самый ходовой товар, так как легковых автомобилей в соотношении с грузовыми намного больше. Однако если Вы живете в Москве и ищите новую «обувь» на свое грузовое авто - посетите сайт https://shina-disk.com.ru/g15437738-gruzovye-shiny-38565 Здесь Вы сможете найти и купить нужные товары по доступной цене и с большим гарантийным сроком - например, на шины Matador действует гарантия 60 месяцев. Получить свою покупку Вы сможете с доставкой или путем самовывоза со склада.

2011-2014 Aged Accounts with oge ($4)

(GilbertGrita, 23. 1. 2020 14:46)

10 AGED INSTAGRAM ACCOUNTS 2012-2017
This are 10 basic accounts with no posts, created between 2015 and 2017.
Contact me for more information

Price
$30 using playerup middleman or $25 if you buy directly from me​

How to buy?
To buy this account just click on "Buy now". Playerup will keep the money and I deliver the accounts to you. I can give you a discount if you buy directly from me.

Payment method if you buy directly from me
Crypto, paypal, skrill, csgo skins

Where you can contact me,PM me here!
https://sellaccs.net

Skype & Telegram : congmmo
ICQ : @652720497
Email : congmmo@gmail . com

Николай Платошкин: ликвидация МУП - это беспредел! Частный водопровод хотите?

(Thomasmaw, 23. 1. 2020 13:34)

Про процессы изменения Конституции России - зачем так торопится власть и какова ее цель? Путин понимает, что Единая Россия проиграет все выборы и хочет их ускорить.

Елбасовский вариант... елбасы, колбасы... суть не меняется

Они скажут - вот, Платошкин агент Кремля, правда меня в Правительство не пригласили

Выборы они сделают в этом году, чтобы мы с вами не успели выдвинуть сильных кандидатов от левых сил

https://zen.yandex.ru/media/vulkan/nikolai-platoshkin-likvidaciia-mup-eto-bespredel-chastnyi-vodoprovod-hotite-5e274c063f548700aee7e575

Selling aged instagram accounts 1-8 years old

(DanielPrion, 23. 1. 2020 12:58)

By age
instagram account : account+mail : age from 5 to 9 years $1.2
instagram account : account+mail : age from 4 to 5 years $1
instagram account : account+mail : age from 3 to 4 years $0.90
instagram account : account+mail : age from 2 to 3 years $0.80
instagram account : account+mail : age from 1 to 2 years $0.70
instagram account : account+mail : age from 12 months to 1 year $0.60

Posts+Followers
instagram account : age from 2 to 7 years : Publications from 20 : Followers 20-100 $1.50
instagram account : age from 2 to 7 years : Publications from 20 : Followers 100-250 $1.60
instagram account : age from 2 to 7 years : Publications from 20 : Followers 250-500 $1.70
instagram account : age from 2 to 7 years : Publications from 20 : Followers 500-999 $1.80

Where you can contact me,PM me here!
https://sellaccs.net

Skype & Telegram : congmmo
ICQ : @652720497
Email : congmmo@gmail . com

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

(Dominicnit, 23. 1. 2020 3:45)

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器


https://mic-shop.com/

第一借錢網

(GeorgeSpAge, 23. 1. 2020 3:25)

第一借錢網


https://168cash.com.tw/adv/area

Медицинские документы срочно

(Josephjaics, 22. 1. 2020 23:32)

<>упить больничный лист]

News 2020

(DennisWharo, 22. 1. 2020 20:06)

Natural stone Marble, Granite, Onyx, Travert, etc. https://unistone.com.ua We offer readymade products and making: Fireplaces, Sculptures, Countertops, Stairs, Hammams, Cladding of floor and stairs, Art carving. 10 years warranty. Ukraine +380972604227 Deliveries to Any country

Покупай выгодно, удобно!!!

(BillyBub, 22. 1. 2020 18:29)

Добрый день!

Недавно я нашёл

отличную
платформу низких цен -https://ad.admitad.com/g/my89i8zkr225aac59881b62ed2b196/

Аудиопоздравление на телефон!

(Quincygar, 22. 1. 2020 15:15)

Заказывайте веселые, добрые аудиопоздравления на телефон, на любые праздники вашим близким, друзьям и коллегам. Заказывайте по ссылке: https://cutt.ly/YrcWtFq

Hi, look at an interesting site

(Philiprob, 22. 1. 2020 14:27)

Hi, be sure to check out this site https://bit.ly/2NJbDLx

Selling aged instagram accounts 1-8 years old

(GilbertGrita, 22. 1. 2020 14:24)

Accounts are ALL made in 2011 - 2014 ! They are HIGH Quality accounts and 100% secure (They come with OGE) - Mail Access included

What are these used for? Growing, Claiming, Botting - These accounts are more likely to hit explore & will grow faster!

1 Account is $4
https://sellaccs.net

Skype & Telegram : congmmo
ICQ : @652720497
Email : congmmo@gmail . com

Get discount -30% when ordering the creation and promotion of the site.

(Nancyinduh, 22. 1. 2020 10:23)

Get discount -30% when ordering the creation and promotion of the site.

Need a selling website? We will create a modern and convenient site for you, with good usability for both your partners and customers.

When ordering the creation and promotion of the site until 01/31/2020, you get a -30% discount.

yoursites@yahoo.com


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94

následující »