Jdi na obsah Jdi na menu
 


Divoké desatero – František Růžička

16. 2. 2015

Biblické Desatero Božích přikázání je základním životně právním předpisem pro celý křesťanský svět. My starší jsme se ho učili v hodinách náboženství, v rodinách bylo ctěno a dodržováno po celá staletí. Zdaleka nemám v úmyslu zabývat se otázkou, která z revolucí (třeba jen od té francouzské) přinesla větší odklon. Stačí podívat se na výslednici v současné době. Jednotlivé atributy úspěšného žití, počínaje raženými penězi a konče honbou za konečným ziskem, se z podoby lidské – nikoliv pomalu, ale proklatě rychle – začínají měnit v násilí, terorismus, nevraživost, další zmatení lidských jazyků a stěhování národů.

V kostelech i rodinách jsme slýchávali: „K tomu nám dopomáhej Bůh Otec, Syn a Duch svatý“.

Kdykoliv teď vezmu do ruky noviny, sedne na mne pokušení s poznáním, že máme být ovládání jakýmsi ideologickým „Divokým desaterem“ z psacího náčiní (dříve brka, pera, nyní PC) novinářského.

Podnětem mi k tomu je i satirický výtvor „Divoká kachna“ (Reflex 01/15) ze železného brka zástupce šéfredaktora, ve kterém představil „novou sadu bruselských norem“. Tak nějak bezděky jsem při čtení dostal vnuknutí sepsat toto divoké desatero. Jeví se mi, že velkému zástupci šéfredaktora není vůbec nic „svaté“. Ne že bych se zastával Říše bruselské, až příliš totiž připomíná Říši kremelskou, Říši hitlerovskou, Říši římskou či Impérium britské a francouzské. Plody jejich na nás i po dlouhých letech stále padají jako lejna z vesmíru. Nicméně vylité kýble špíny a potupné hantýrky na – pro ně nepohodlné osobnosti (t. č. především Zeman, Babiš…) – jsou jasnou ukázkou úrovně a dědictví postsocialistické „novinařiny“, připomínající výchovu mladé generace v SSM a Leninském svazu mládeže v boji proti třídnímu nepříteli. Ale proč se zlobit nebo vzrušovat? Máme demokracii a svobodu slova, tak si se slovíčky a větičkami trochu zašermujme. Každý máme svůj styl boje. Někdo si sedí u redakčního stolu a píše, a píše, a píše…. (nebo vyprazdňuje přetláskaný žaludek, u nás na venkově se tomu říká „zvrací“). Když už mu to nevoní, tak jen zlehka přejde k jinému redakčnímu stolu. Od „blesku“ v Tatrách přes „podšumavský" den až k „regionu“ Praha. Takové případy dobře známe i u nás – v Jihočesku. Od „pravdy“ přes „deníky“ až k leštění klik na radnici v předpokoji primátora. Slova, slova, slova. Ale abychom to nezamluvili…

Divoké desatero zní:

1. V jedinou novinářskou pravdu Reflexu věřiti budeš.

2. Jméno zástupce šéfredaktora tisku tohoto nevezmeš nadarmo a nezpochybníš.

3. Každonedělní poledne ihned po odříhnutí čtením Reflexu světiti budeš.

4. Cti redaktory tisku tohoto, neboť v zadaných tématech ti poznání pravdy přinášejí.

5. Slinou nehodnou po nich nehodíš ani neplivneš, abys jim újmu na zdraví nezpůsobil, žoldu jim nekrátil, či dokonce myšlenku jejich nezabil.

6. S listy tisku tohoto nebudeš horký hrnec podkládati, boty vystýlati či dokonce na WC zneužívati.

7. Nepokradeš myšlenek a statí periodik jiných, aniž bys je dokonce snad i četl.

8. Křivě mluviti ani psáti nebudeš o vydavateli tisku tohoto.

9. Ani pochybně smýšleti o generální osobnosti či ještě vyšší národně neb nadnárodně finanční korporaci nad nimi blaženou ruku držící.

10. Jen tak vejdeš do království novinářského a staneš se neomylným a jim podobným.

Rci: „Utíkám se v ochranu Pána záře jitřní, před zlem Jeho stvoření, před zlem temnoty, když se šíří, před zlem žen, jež do uzlů prskají, před zlem závistníka, když závidí!“

„Utíkám se v ochranu Pána lidí, vládce lidí, Boha lidí, před zlem našeptavače pokradmého, jenž našeptává do hrudi lidí, ať již je z džinů, či z lidí!“

Přílepek k textu:

Stejně „zajímavou“ stať v seriálu Divoká kachna lze najít i v čísle 03/15 se závěrečným sdělením předsedy Spolku českých liliputánů: „Bylo to snadné, neboť pan Okamura vypadá jako prase, kdykoli se ocitne ve společnosti menšin.“ Jest to cíleno k nadpisu „Okamura se umí proměnit v prase“.

Mea culpa, mea maxima culpa. Tak nějak podle návodu ctěného Reflexu se cítím, kdykoliv toto zářné periodikum rozevřu a oko mé spočine na zde usměvavé či šklebící se tváři některého zástupce šéfdirigenta reflexideologie.

Budiž mi útěchou, když předseda politické strany „Strana zdravého rozumu“ ve své „Veritofobii“ ze dne 8. 2. 2015 upozornil na paragraf 355 Trestního zákoníku, který říká: „Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, etnické skupině, rase, náboženství nebo jiné skupině osob (!!!) … bude potrestán k odnětí svobody až na dvě léta.“

Kdopak asi bude dalším pověřeným zástupcem??? Což takhle ještě přeskočit Botičský potok a zadezertovat na exkurzi ke konkurenci do „Respektu“? Tam už také dorostla zdatná skupina „plivačů“, tentokráte na prof. Halíka (Tabery, Třešňák). Ale to už může být jiná stať…

František Růžička (Hlas svědomí), České Budějovice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Test, just a test

(XRumerTest, 21. 8. 2019 5:50)

Hello. And Bye.

Новостной портал

(masloseade, 21. 8. 2019 5:10)

На новостном портале https://newsfo.ru читатель может найти действительно актуальные публикации, в которых описываются и детально раскрываются злободневные темы. Помимо политических и общих мировых новостей, на сайте можно прочитать о том, что нового в мире недвижимости, автомобилей и даже кулинарии. Для женщин имеется специальный раздел, посвященный здоровью представительниц прекрасного пола. Основные и наиболее популярные публикации располагаются на главной странице, а отыскать что-то можно с помощью поисковой строки.

Обмен информацией о билетах

(nosovdelty, 21. 8. 2019 4:37)

На сайте https://backticket.ru реализован надежный алгоритм продажи, сдачи либо покупки билетов на различные мероприятия. Главная страница сайта уже содержит краткую информацию относительно самого мероприятия, даты его проведения, характера события и города. В левой колонке сайтов все посетители могут с легкостью отыскать необходимую категорию билетов, отфильтровать событие по дате либо географическому принципу. Портал заслужил доверие пользователей с далекого 2009 года.

Test, just a test

(XRumerTest, 21. 8. 2019 2:34)

Hello. And Bye.

Продвижение вашего бизнеса. Ватсап рассылки.Вывод видео каналов в топ!

(Jawa, 21. 8. 2019 2:24)

Рассылки в WhatsApp от 1р/сообщение при заказе от 20000 сообщений

Рассылка по Вашим или Нашим базам номеров Whatsapp, можем рассылать большие объемы. 50-80 тысяч сообщений в день.
--
Держите связь с нами для уточнения всех деталей.
--
Whatsapp является популярным мессенджером.
Ваши клиенты используют Whatsapp в личных и деловых целях.
А значит этим нужно пользоваться.
Вам нужны новые клиенты или нужно напомнить о себе старым?
Я знаю как это сделать!
1. Получатель точно увидит сообщение. Люди не игнорируют оповещения.
2. Сообщение можно индивидуализировать при помощи эмоджи.
3. Реклама может содержать текст, картинку или видео. Это позволяет показать ваш продукт с самой выгодной стороны.
Преимущество рассылки по Whatsapp:
Whatsapp вмещает 550 символов, есть возможность отправлять текст, фото, фото+текст, мелодию, голосовое сообщение, видео,
гео-локацию, смайлы.
--
Отчёт сдаётся в Excel формате. После рассылки Ватсап.
Где указаны номера, ответ отправки, время отправки.
Погрешность отправки рассылки 1-3 %.
Но это бывает редко - Но бывает.

<img src="https://i.ibb.co/N2RdGzy/67401974-6130540608542-772787465499967488-n.png">

<b>Продвижение ютуб канала, вывод в топ!</b>

Массовое размещение ваших видеороликов с ютуб канала на форумах, с ссылками на ваш ютуб канал. О вас узнают многие. Что это вам даст? Массовый прирост живых просмотров и живых подписчиков. Это не накрутка на канал. А именно живые подписчики и живые просмотры.

Активное продвижение видео и канала на Youtube поможет вам:

1. Выйти на первые места сначала в Youtube, потом и в Google.

2. Вытеснить конкурентов.

3. Попасть в ролики «Похожие» после окончания других видео и в «Рекомендуемые» в правой колонке

Ссылки с Youtube на сайт тоже котируются, особенно если с этих ссылок идет трафик, поэтому ролики могут выступать в качестве прокладки в социальной и ссылочной пирамиде.

Из ролика несколькими способами посетитель может попасть на вашу промо-страницу или просто узнать о чем-то — о вашем товаре, услуге, компании и т. д.

Телеграм BlackPluto_13, скайп live:elzamaleviche666

<img src="https://i.ibb.co/wy2Fzjy/12.jpg">


<img src="https://i.ibb.co/m0LcB81/13.jpg">


<img src="https://i.ibb.co/gR9W0N8/15.jpg">


<img src="https://i.ibb.co/rwS3kFj/17.jpg">

<youtube>nEDntPEo24I</youtube>

Test, just a test

(XRumerTest, 20. 8. 2019 22:50)

Hello. And Bye.

Высокие технологии

(kolesgob, 20. 8. 2019 20:45)

На сайте https://new-it.site/ в большом многообразии размещаются информационные статьи, посвященные миру инновационных технологий. Именно здесь можно прочесть о функционале новых смартфонов, нововведениях программного обеспечения планшетов и не только. Практически ежедневно публикуются материалы, касающиеся темы продвижения идей производителей ноутбуков, телевизоров и других незаменимых в наше время устройств. Мультимедийный мир становится ближе для каждого читателя - это действительно интересно!

Best IVF Center in Dubai

(BestIVF, 20. 8. 2019 19:34)The first successful birth of a child after IVF treatment, Louise Brown, occurred in 1978. Louise Brown was born as a result of natural cycle IVF where no stimulation was made. The procedure took place at Dr Kershaw's Cottage Hospital (now Dr Kershaw's Hospice) in Royton, Oldham, England. Robert G. Edwards was awarded the Nobel Prize in Physiology or Medicine in 2010, the physiologist who co-developed the treatment together with Patrick Steptoe and embryologist Jean Purdy; Steptoe and Purdy were not eligible for consideration as the Nobel Prize is not awarded posthumously.

The second successful birth of a test tube baby occurred in India just 67 days after Louise Brown was born. The girl, named Durga conceived in vitro using a method developed independently by Dr. Subhash Mukhopadhyay, a physician and researcher from Kolkata, India.

With egg donation and IVF, women who are past their reproductive years, have infertile male partners, have idiopathic female-fertility issues, or have reached menopause can still become pregnant. Adriana Iliescu held the record as the oldest woman to give birth using IVF and a donor egg, when she gave birth in 2004 at the age of 66, a record passed in 2006. After the IVF treatment some couples are able to get pregnant without any fertility treatments. In 2018 it was estimated that eight million children had been born worldwide using IVF and other assisted reproduction techniques.

Leftover embryos or eggs

There may be leftover embryos or eggs from IVF procedures if the woman for whom they were originally created has successfully carried one or more pregnancies to term. With the woman's or couple's permission, these may be donated to help other women or couples as a means of third party reproduction.

In embryo donation, these extra embryos are given to other couples or women for transfer with the goal of producing a successful pregnancy. The resulting child is considered the child of the woman who carries it and gives birth, and not the child of the donor, the same as occurs with egg donation or sperm donation.

Typically, genetic parents donate the eggs to a fertility clinic or where they are preserved by oocyte cryopreservation or embryo cryopreservation until a carrier is found for them. Typically the process of matching the embryo(s) with the prospective parents is conducted by the agency itself, at which time the clinic transfers ownership of the embryos to the prospective parents.<>6]

In the United States, women seeking to be an embryo recipient undergo infectious disease screening required by the U.S. Food and Drug Administration (FDA), and reproductive tests to determine the best placement location and cycle timing before the actual Embryo Transfer occurs. The amount of screening the embryo has already undergone is largely dependent on the genetic parents' own IVF clinic and process. The embryo recipient may elect to have her own embryologist conduct further testing.

Alternatives to donating unused embryos are destroying them (or having them implanted at a time where pregnancy is very unlikely), keeping them frozen indefinitely, or donating them for use in research (which results in their unviability). Individual moral views on disposing leftover embryos may depend on personal views on the beginning of human personhood and definition and/or value of potential future persons and on the value that is given to fundamental research questions. Some people believe donation of leftover embryos for research is a good alternative to discarding the embryos when patients receive proper, honest and clear information about the research project, the procedures and the scientific values.

More information https://bestfertility.center/
info@ivf-dubai.com
Best Fertility Center in Dubai

Fertility clinic Dubai, Sharjah, Abu Dhabi, infertility treatment ivf clinic in Dubai by best fertility doctors Dubai, IVF hospital, ivf centers, ICSI Dubai.

Test, just a test

(XRumerTest, 20. 8. 2019 19:17)

Hello. And Bye.

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

(Keithskerm, 20. 8. 2019 18:30)

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器


https://mic-shop.com/

Рынок цифровых товаров

(vladiCaf, 20. 8. 2019 18:24)

Известный интернет - магазин https://broy-store.ru содержит действительно широкий каталог различных товаров. В частности, в большом многообразии представлены карты оплаты и пополнения счета, программное обеспечение, разные цифровые товары и электронные книги. Пополнить счёт можно для людей из России, Беларуси, Казахстана и Украины. Продаются игровые аккаунты, ваучеры для Скайпа, ICQ - номера, баннерные показы и даже образцы книг на иностранных языках. Ассортимент товаров постоянно пополняется.

Сравнение IQOS, GLO, Вэйпа, сигарет

(IQOS-GLOrib, 20. 8. 2019 17:05)

https://www.youtube.com/watch?v=lMckEuUBwAo - Сравнение IQOS, GLO, Vape, сигарет
https://www.youtube.com/watch?v=lMckEuUBwAo

Базы для Брута

(zadornania, 20. 8. 2019 14:59)

Форум https://mailpwd.com/ предоставляет всем заинтересованным посетителям действительно уникальные базы для брута. По демократичным ценам представлены аккаунты, прокси и не только. Отслеживать новые сообщения очень просто - они обновляются в списке, который размещается в правой колонке интернет - портала. Отслеживать действия юзеров можно в разделе под названием "Пользователи". Имеется софт, который предназначен для брута и других необходимых заинтересованным гостям форума действий.

Нужен статуэтки ссср

(Sovianob, 16. 8. 2019 9:38)

Возможность недорого <urn>https://sov-far.ru/]купить фарфоровые статуэтки СССР предлагает наш интернет-магазин.

Hi guys! Please like my instagram photos

(evdondosiya_po, 8. 8. 2019 12:59)

Hi guys!
Please like my instagram photos.
https://www.instagram.com/evdondosiya_podreituzkina_1917/

Read The HVAC Advice That Should Not Be Missed

(RayGlacy, 30. 7. 2019 0:51)

At the beginning, seeking to understand your HVAC may appear difficult. Ignorance may be scary. However, there is many details available that can help turn this into topic quicker to understand.

Get all of the details regarding a broken system before calling for repair. Jot down what brand your computer is together with the model number and, if they're available, maintenance records. This will assist be sure that the contractor you hire has all of the necessary information.

Have some form of notion of the project that must be done, before you decide to hire an HVAC contractor. Discussing the problem is simplified should you understand what has happened with all the unit. It might be harder when you don't know what's wrong. This really is information you should have prepared beforehand.

Every spring you ought to clean the coils and fan blades on the condenser fan. First, the energy needs to be switched off so things don't move while you work. Then, use the grill off, pull the blades out, and gently clean them plus the unit itself.

Make sure that an outdoor unit is within the shade. It will probably be more efficient because it does not should serve as challenging to cool down the atmosphere, when it draws in air for cooling.

Boost energy efficiency by putting your condenser unit within the shade. You cut costs this way because the ac unit is now pulling in cooler air, which can be easier to cool further.

Hold the HVAC system checked twice a year at the least. Generally, you want it done in the fall and the spring. A simple check is worth it to avoid problems down the road.

During cold temperatures , be sure you turn off outdoor condenser units. Avoid damaging the system by turning it away if the outdoor temperature drops below 60 degrees. Achieving this keeps your system working well for several years and helps you save from the need to spend money to mend it.

Don't ever let your home temperature get dangerously high. Your average AC unit could only minimize the temperature in your house by about 20 degrees within a normal span of time. If the temperature at home reaches 100 degree Fahrenheit, it would only reduce it to 80 or more. This is simply not a safe and comfortable temperature so that you can sleep in.

Be sure you spend a good deal of energy researching their reputations and credentials, before you decide to invest in any HVAC contractor. The BBB is definitely great when you are looking for references or online reviews. Investing time to check out potential contractors can save you headaches and money.

Do you realize an AC unit can freeze? You can find sometimes also freezes that happen in the drain line, and this can be confused for a plumbing leak. Should this happen, disable the compressor by switching the thermostat to operate the fan only. It's a good idea to contact professionals to aid using this type of even though you could get the ice to melt whenever you switch everything on the fan.

If you require help locating a person to help take of your own HVAC system, an incredible location to seek advice is online at the review site. There are many websites online that provide reviews and referrals for HVAC repair as well as other important service. This will help locate a top-notch professional.

Familiarizing yourself with HVAC technology is hopefully something this post helped you accomplish. It's really hard to get started from it if you do not get motivated, so make certain you take this stuff under consideration before you get started. This will make certain you good results.

диагностическая карта для осаго царицыно

(Michaelamals, 27. 7. 2019 19:47)

диагностическая карта для осаго на карте москвы https://kalkulyator-osago.ru/ техосмотр для осаго купить купить осаго и диагностическую карту с доставкой

Simple question about our life.

(CindyBen, 25. 7. 2019 21:15)

Hi, a have one question.
What all people doing here?
Why we dont living with real life?

Усі медичні заклади Укрaїни

(helper62s, 23. 7. 2019 11:02)

Рeйтинг,відгуки,коментарі,огляд,рeцензіі,кpитикa.
Лікaрні
Прaктикуючі лікaрі
Аптeки та аптeчні мeрежі Укpaїни
Пологoві бyдинки
Пpиватні клініки
Kосметологія
Швидка дoпoмoга
Meдичне cтрaxyвaння
Медичні центри
Лабoрaтopії
Громадські організації
Санатoрії
Поліклініки
Лікyвaння зa кopдонoм
Cтомaтoлoгії
Диспaнсeри
https://medhelp.com.ua/ternopil/list/all-categories/c-10015-0-2
https://medhelp.com.ua/kiiv/list/praktikuuci-likari/c-10000-516-1

Правельный выбор

(Nomon Enuts, 17. 7. 2019 14:20)

how to choose yourself best https://stairsprom.ru/uslugi/ - fencing self-supporting in your apartment


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94

následující »