Jdi na obsah Jdi na menu
 


Divoké desatero – František Růžička

16. 2. 2015

Biblické Desatero Božích přikázání je základním životně právním předpisem pro celý křesťanský svět. My starší jsme se ho učili v hodinách náboženství, v rodinách bylo ctěno a dodržováno po celá staletí. Zdaleka nemám v úmyslu zabývat se otázkou, která z revolucí (třeba jen od té francouzské) přinesla větší odklon. Stačí podívat se na výslednici v současné době. Jednotlivé atributy úspěšného žití, počínaje raženými penězi a konče honbou za konečným ziskem, se z podoby lidské – nikoliv pomalu, ale proklatě rychle – začínají měnit v násilí, terorismus, nevraživost, další zmatení lidských jazyků a stěhování národů.

V kostelech i rodinách jsme slýchávali: „K tomu nám dopomáhej Bůh Otec, Syn a Duch svatý“.

Kdykoliv teď vezmu do ruky noviny, sedne na mne pokušení s poznáním, že máme být ovládání jakýmsi ideologickým „Divokým desaterem“ z psacího náčiní (dříve brka, pera, nyní PC) novinářského.

Podnětem mi k tomu je i satirický výtvor „Divoká kachna“ (Reflex 01/15) ze železného brka zástupce šéfredaktora, ve kterém představil „novou sadu bruselských norem“. Tak nějak bezděky jsem při čtení dostal vnuknutí sepsat toto divoké desatero. Jeví se mi, že velkému zástupci šéfredaktora není vůbec nic „svaté“. Ne že bych se zastával Říše bruselské, až příliš totiž připomíná Říši kremelskou, Říši hitlerovskou, Říši římskou či Impérium britské a francouzské. Plody jejich na nás i po dlouhých letech stále padají jako lejna z vesmíru. Nicméně vylité kýble špíny a potupné hantýrky na – pro ně nepohodlné osobnosti (t. č. především Zeman, Babiš…) – jsou jasnou ukázkou úrovně a dědictví postsocialistické „novinařiny“, připomínající výchovu mladé generace v SSM a Leninském svazu mládeže v boji proti třídnímu nepříteli. Ale proč se zlobit nebo vzrušovat? Máme demokracii a svobodu slova, tak si se slovíčky a větičkami trochu zašermujme. Každý máme svůj styl boje. Někdo si sedí u redakčního stolu a píše, a píše, a píše…. (nebo vyprazdňuje přetláskaný žaludek, u nás na venkově se tomu říká „zvrací“). Když už mu to nevoní, tak jen zlehka přejde k jinému redakčnímu stolu. Od „blesku“ v Tatrách přes „podšumavský" den až k „regionu“ Praha. Takové případy dobře známe i u nás – v Jihočesku. Od „pravdy“ přes „deníky“ až k leštění klik na radnici v předpokoji primátora. Slova, slova, slova. Ale abychom to nezamluvili…

Divoké desatero zní:

1. V jedinou novinářskou pravdu Reflexu věřiti budeš.

2. Jméno zástupce šéfredaktora tisku tohoto nevezmeš nadarmo a nezpochybníš.

3. Každonedělní poledne ihned po odříhnutí čtením Reflexu světiti budeš.

4. Cti redaktory tisku tohoto, neboť v zadaných tématech ti poznání pravdy přinášejí.

5. Slinou nehodnou po nich nehodíš ani neplivneš, abys jim újmu na zdraví nezpůsobil, žoldu jim nekrátil, či dokonce myšlenku jejich nezabil.

6. S listy tisku tohoto nebudeš horký hrnec podkládati, boty vystýlati či dokonce na WC zneužívati.

7. Nepokradeš myšlenek a statí periodik jiných, aniž bys je dokonce snad i četl.

8. Křivě mluviti ani psáti nebudeš o vydavateli tisku tohoto.

9. Ani pochybně smýšleti o generální osobnosti či ještě vyšší národně neb nadnárodně finanční korporaci nad nimi blaženou ruku držící.

10. Jen tak vejdeš do království novinářského a staneš se neomylným a jim podobným.

Rci: „Utíkám se v ochranu Pána záře jitřní, před zlem Jeho stvoření, před zlem temnoty, když se šíří, před zlem žen, jež do uzlů prskají, před zlem závistníka, když závidí!“

„Utíkám se v ochranu Pána lidí, vládce lidí, Boha lidí, před zlem našeptavače pokradmého, jenž našeptává do hrudi lidí, ať již je z džinů, či z lidí!“

Přílepek k textu:

Stejně „zajímavou“ stať v seriálu Divoká kachna lze najít i v čísle 03/15 se závěrečným sdělením předsedy Spolku českých liliputánů: „Bylo to snadné, neboť pan Okamura vypadá jako prase, kdykoli se ocitne ve společnosti menšin.“ Jest to cíleno k nadpisu „Okamura se umí proměnit v prase“.

Mea culpa, mea maxima culpa. Tak nějak podle návodu ctěného Reflexu se cítím, kdykoliv toto zářné periodikum rozevřu a oko mé spočine na zde usměvavé či šklebící se tváři některého zástupce šéfdirigenta reflexideologie.

Budiž mi útěchou, když předseda politické strany „Strana zdravého rozumu“ ve své „Veritofobii“ ze dne 8. 2. 2015 upozornil na paragraf 355 Trestního zákoníku, který říká: „Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, etnické skupině, rase, náboženství nebo jiné skupině osob (!!!) … bude potrestán k odnětí svobody až na dvě léta.“

Kdopak asi bude dalším pověřeným zástupcem??? Což takhle ještě přeskočit Botičský potok a zadezertovat na exkurzi ke konkurenci do „Respektu“? Tam už také dorostla zdatná skupina „plivačů“, tentokráte na prof. Halíka (Tabery, Třešňák). Ale to už může být jiná stať…

František Růžička (Hlas svědomí), České Budějovice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

smoothie maker bast i test

(nseo-sw.men, 19. 10. 2018 17:10)


I don't know whether it's just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your site. It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my internet browser because I've had this happen before. Thank you
smoothie maker bast i test nseo-sw.men/healthy-food/23524-smoothie-maker-baest-i-test.html

Help with the problem of potency

(Bryanaerom, 7. 10. 2018 15:57)

Test, just a test

(masshal, 18. 9. 2018 4:24)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(feran, 8. 9. 2018 6:59)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(vennnile, 8. 9. 2018 6:21)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(etiol, 8. 9. 2018 6:17)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(eliali, 5. 9. 2018 6:09)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(cynengefl, 1. 9. 2018 3:58)

Hello. And Bye.

What is a good free online site to watch Creed II?

(Robertdah, 27. 8. 2018 19:44)

If you are one particular of those who enjoyed https://creed2full.com/ - Creed II full movie, this will be great information for you, since the sequel to the well known franchise will be released in November of this 12 months, but nowadays the initial advertising illustrations or photos have been revealed.

In them you can see the protagonists Michael B. Jordan (Apollo Creed II) and Sylvester Stallone (Rocky Balboa), https://creed2full.com/ - https://creed2full.com/ who are part of the movie directed by Steven Caple Jr.

The movie will continue the Rocky saga, which this time will be centered on the son of Apollo Creed II and his convulsive everyday living that will take position between the struggle in the ring, where he will search for to avenge the demise of his father. A very long highway that will be hand in hand with Rocky Balboa.

Tessa Thompson, Florian Munteanu and the return of Dolph Lundgren as Ivan Drago are also portion of the novelties it brings https://creed2full.com/ - Creed II

Tailored from the British television https://widowsfull.com/ - Widows full movie collection of the similar identify, McQueen co-writes this film with Gillian Flynn, the well known writer of 'Gone Girl' and the new success of HBO, 'Sharp Objects'. The plot revolves all-around a tragedy that affects not only the character of Viola Davis, but also those people of Michelle Rodriguez, Cynthia Erivo and Elizabeth Debicki.

Liam Neeson, Manuel Garcia-Rulfo, Jon Bernthal and Garret Dillahunt enjoy the husbands of the four protagonists who, for the duration of a unsuccessful armed theft, are murdered. Just after the fact, their Widows come to a decision to close the theft not only for the income at stake, but as a evaluate of survival.

Along the way, they will meet up with the figures of Brian Tyree Henry and Colin Farrell who, as https://widowsfull.com/ - https://widowsfull.com/ most important antagonists of the film, take heart phase in this new development. Even though there is no formal release date for this portion of the environment, 'Widows' Will be introduced in November in the United States. Look at the trailer below

'Widows' Marks the triumphant return of Steve McQueen to the way right after the huge good results of '12 Years of Slavery ', a movie that in 2013 gained the Oscar for Best Image. 6 a long time after the premiere, McQueen is all set to return to the ring, now, hand in hand with the quite
https://widowsfull.com/ - Widows movie proficient Viola Davis.

123424243

(Davidmat, 12. 7. 2018 8:17)

1 https://driver-boosterru.ru/

Hi!

(Jesuswed, 24. 4. 2018 13:11)

Hi!

Hello

(Robertfeamn, 17. 4. 2018 18:01)

XEvil 4.0 cracked

(Latonyafup, 18. 2. 2018 15:09)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

BEST software for captcha breaking!

(Latonyafup, 16. 2. 2018 13:16)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Reutlingen "Ohmenhausen", Bádensko-Württembersko, Německo.

(info@audiocolorworld.com, 28. 9. 2015 1:18)

www.youtube.com/watch?v=suBp3ai-xG8
Caught On Camera
Publikované dne XII 6, 2013
To je 100% nejlepší UFO Alien + pozorování všech dob! Přesvědčte se sami! Místo: Reutlingen "Ohmenhausen", Bádensko-Württembersko, Německo.

Publikováno 10. 10. 2013


What's your thoughts on this clip? Are you a believer when it comes to UFOs?
www.youtube.com/watch?v=18o3104BLmU
Audio Color World own all distribution rights of the uploaded videos on our YouTube channel. If you like to use videos for uploads or commercial use please contact "info@audiocolorwo­rld.com".

Publikováno 4. 10. 2013
https://www.youtube.com/watch?v=d2lPzti10gM
New best UFO Sightings this week and BEST of UFOs SIGHTINGS OF 2013
Up till October 2013.Various locations over the world

/www.youtube.com/watch?v=xBntCeBCjYg
Best Of UFO 2014,New UFOS Sighitings This Week September
Publikováno 2. 9. 2014
Best of UFO sightings of 2014 up to September,including Best UFOS videos of This week.

www.youtube.com/watch?v=elpy1em9rOE
UFO Out Of The Cloud Near The Plane, April 25, 2014
Publikováno 25. 4. 2014 For More Exclusive Information on UFO
AREA ZONE 51 & UFOs: http://areazone51ufos.blogspot.com
ANCIENT ALIENS ON MARS: http://ancientaliensmars.blogspot.com
BEST ALIEN MOVIES: http://erigia.blogspot.com
Please Thank you: https://www.youtube.com/channel/UCRDV...
If you have captured anything Amazing regarding UFOs contact UFOvni2012 Via Facebook! https://www.facebook.com/UFOvni2012?r...

Follow UFOvni on Twitter: https://twitter.com/GiavedoniEric
Music Aronica Giacomo: https://www.facebook.com/giacomo.aron...
Thanks For Watching My Friends
★。\|/。★
--- BЄ ĿƠƔЄ --
---- P€☆CЄ ---
★。/|\。★
Kategorie
Věda a technologieAudio Color World vlastní veškerá distribuční práva nahraných videí na našem YouTube kanálu. Chcete-li používat pro nahrávání videa nebo komerční využití, kontaktujte "info@audiocolorworld.com".

Plody jejich na nás i po dlouhých letech stále padají jako lejna z vesmíru

(Ferdinand Peroutka jr . řediteli České televize Petru Dvořákovi, 19. 2. 2015 7:04)

28. 9. 2013 4:44 Synovec Ferdinanda Peroutky: Česká televize cenzuruje jak za bolševika - ROZHOVOR - Český publicista Ferdinand Peroutka jr., synovec slavného novináře Ferdinanda Peroutky st., se zlobí, že mu Česká televize zcenzurovala články, ve kterých kritizoval propagaci homosexuální ideologie. Podle něho se veřejnoprávní televize chová jako za komunismu, se kterým má sám Peroutka negativní zkušenosti. V rozhovoru zavzpomínal i na svého strýce:
Vy jste napsal dopis generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi, ve kterém si stěžujete na cenzurní zásah editora blogu ČT proti vašemu článku, který kritizuje propagaci homosexuální ideologie. Co se tedy stalo?

Mě ta cenzura dost překvapila, protože jsem jako pravidelný bloger na webu České televize působil od prosince 2007 a toto téma jsem pravidelně minimálně jednou za rok zmiňoval. Dříve proti tomu nebyl sebemenší náznak kritiky či odporu. Až do loňského roku, kdy nesměl vyjít jeden článek u příležitosti pochodu homosexuálů Prague Pride s odůvodněním, že je homofobní. Použil jsem v něm přitom citace, které vyšly ve zpravodajství ČT24. - Co konkrétně? - Uvedl jsem například, že gayové ohrožují normální populaci nejenom šířením AIDS a hepatitidy, ale i novou pohlavní chorobu lymphogranuloma venereum (LGV), která se šíří zatím výhradně mezi homosexuály. Jak uvedl server ČT24, epidemie LGV míří do ČR ze západní Evropy, první evropský výskyt je z února 2003 a u nás bylo již potvrzeno 14 případů. Podle lékařky Centra pro pohlavní nemoci nemocnice Na Bulovce Daniely Vaňousové, která se vyjádřila v ČT, postihuje LGV v Evropě především homosexuálně orientované muže, z nichž je většina zároveň HIV pozitivních, vysoce promiskuitních, s vysoce rizikovým sexuálním chováním, což podle ní „zahrnuje nechráněný anální sex, sdílení sexuálních pomůcek, vsouvání pěsti i celé paže do řitního otvoru a sex party v rámci mezinárodní sexuální sítě“.

Také jsem se v příspěvku tázal v souvislosti se záštitou tehdejšího primátora Bohuslava Svobody, zda je opravdu třeba veřejně podporovat homosexuální životní styl, zaměřený na popření nezastupitelné vzájemné sexuality muže a ženy a na zpochybnění instituce rodiny.

Letos se cenzurní zásah ČT opakoval?

Ano a také u příležitosti Prague Pride. Navíc jsem po téměř šestileté publikační činnosti na internetovém portálu ČT24 symbolicky 21. srpna obdržel od vedoucího redaktora Ladislava Doležala sdělení o jednostranném ukončení této spolupráce ze strany ČT24. V minulosti jsem pochody homosexuálů v Táboře, Brně a Praze na ČT24 také komentoval, ale prošlo to bez sebemenšího problému. Více - http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Synovec-Ferdinanda-Peroutky-Ceska-televize-cenzuruje-jak-za-bolsevika-287072

Plody jejich na nás i po dlouhých letech stále padají jako lejna z vesmíru i z dílny Halo novin?

(afi - 20. 10. 2014 16:18 - ct24, 19. 2. 2015 7:40)

Šafr: Inzerát proti Schwarzenbergovi byl od Jansty 20. 10. 2014 16:18, autor: afi http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/289784-safr-inzerat-proti-schwarzenbergovi-byl-od-jansty/
Praha – Během loňských prezidentských voleb vyšel v bulvárních novinách v den voleb inzerát zaměřený proti jednomu z kandidátů Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09). V rozhovoru pro slovenský deník SME novinář Pavel Šafr prozradil, že si negativní kampaň objednal Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. Peníze na zaplacení měl dostat od firmy Lukoil. Jansta už v minulosti spojitost s inzerátem odmítal.
Inzerát nazvaný "Nevolte Karla Schwarzenberga" vyšel v první den druhého kola první přímé volby prezidenta 25. ledna v deníku Blesk, který patří vydavatelství Czech News Center (dříve Ringier Axel Springer CZ). Voliči rozhodovali, jestli na Pražský hrad pošlou Miloše Zemana, nebo Karla Schwarzenberga. Záhy se ukázalo, že zadavatelem útočného dokumentu byl advokát Vladimír Zavadil, tajné zůstalo jméno iniciátora. Pavel Šafr byl do roku 2013 šéfredaktorem skupiny Blesk, a tak nemohl o podrobnostech mluvit. - Vyjádření mluvčího prezidenta ČR

"Musím tvrdě odmítnout úpornou snahu pana Šafra spojit s touto záležitostí osobu pana prezidenta. Další komentář k této záležitosti nemám," řekl Jiří Ovčáček. - Kritika inzerátu byla směřována jak na porušení volebního zákona a jeho lživý obsah (údajná podpora ze strany sudetoněmeckého politika Bernda Posselta), tak i na neuveřejnění jména zadavatele. Schwarzenberg v reakci na vydání podal trestní oznámení. Kárné žalobě čelil právě Zavadil. Nejprve mu byla vyměřena pokuta 850 tisíc korun, letos v září Česká advokátní komora snížila částku na 20 tisíc korun. Zavadil si stěžoval, že by uložená pokuta neměla mít likvidační charakter - a co pan Šafr POZDĚJI? ČT24 (@CT24zive) Twitter 18.2.2015 a
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/215411000370218/ - Spor o Peroutku - Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček neustává ve svém hledání v textech novináře Ferdinanda Peroutky. Chce tak podložit tvrzení svého zaměstnavatele – tedy prezidenta Zemana – který o Peroutkovi prohlásil, že vydal článek s názvem „Hitler je gentleman“. K závěrečnému tématu dnešního pořadu se vyjádří Pavel Šafr, novinář z webu Svobodné fórum. www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/video/

Plody jejich na nás i po dlouhých letech stále padají jako lejna z vesmíru i z dílny Halo novin....

(wikipedie Jiří Ovčáček (* 13. ledna 1979), 19. 2. 2015 7:47)

WIKIPEDIE Jiří Ovčáček (* 13. ledna 1979) je český komunistický [1] novinář a tiskový mluvčí. Od prosince 2013 je mluvčím Miloše Zemana a následně i ředitelem Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky.[2]
Životopis - Studoval Arcibiskupské gymnázium v Praze, maturitu složil na soukromém gymnáziu Pod Vyšehradem.[zdroj?] Nedokončil studia andragogiky na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze[3] a začal se věnovat žurnalistice. Byl redaktorem a parlamentním zpravodajem Haló novin,[3] později redaktorem Blesku.[4]
Za éry sociálně demokratických vlád se přesunul na tiskový odbor Úřadu vlády.[5] V letech 2005 až 2006, kdy byl premiérem Jiří Paroubek, byl Ovčáček zástupcem ředitelky tohoto útvaru.[4] Později, v letech 2006 až 2007[4] působil jako vedoucí oddělení PR a marketingu ČSSD,[5] byl zjednodušeně uváděn i jako tiskový mluvčí tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.[6] Paroubek ho ale z postu v administrativě ČSSD v roce 2007 odvolal za rozporných okolností, podle svých slov kvůli ztrátě důvěry
Ovčáček se následně stal reportérem deníku Právo, kde se věnoval politickému zpravodajství se zaměřením na sociální demokracii a po zvolení Miloše Zemana prezidentem byl hradním zpravodajem.[4]
Ve své knize Plnou parou v politice Paroubek Ovčáčka obvinil, že na něj donášel do bulvárních médií.[7] V té době vyšel na světlo Paroubkův vztah s budoucí manželkou Petrou a politik se rozvedl s první manželkou Zuzanou. Ovčáček Paroubka žaloval a požadoval po něm za tato „nactiutrhačská“ vyjádření omluvu.[5][7] Komentátoři na druhou stranu poukazovali na problematickou Ovčáčkovu novinářskou nestrannost[8] či přímo jeho údajnou zaujatost přesahující až k projevům osobní msty.[7] Patrik Eichler z Deníku Referendum mu v době prezidentské volby vytýkal i neobjektivitu v neprospěch Jiřího Dienstbiera ml. jako kandidáta ČSSD a ve prospěch SPOZ.[9]
Od začátku prosince 2013 byl Ovčáček jmenován tiskovým mluvčím prezidenta Miloše Zemana.[10] Na tomto postu nahradil Hanu Burianovou, která zprvu zůstala v pozici ředitelky tiskového odboru prezidentské kanceláře.[11] V květnu 2014 ji Ovčáček nahradil i v této funkci.[12]
http://www.hyena.cz/14/11/141118pes.htm
Za pětadvacet let se stalo poprvé, že se hlava státu neodvážila přijít 17. listopadu na Národní třídu. Navíc se dá čekat, že nezůstane při tomto výlevu odporu, který byl jaksi průvodním jevem při oslavách 25. výročí. Zatím se Zeman choval jako hlupák a jeho úplně zbytečné naplivání na lidi, kteří utrpěli těžká vnitřní zranění v Mikulandské ulici tomu dalo korunu. Jestli mu zbyla špetka soudnosti, nasadí virózu a nevytáhne z Lán čtrnáct dní paty. Bohužel, soudnost je to poslední, co se dá čekat od tohoto člověka čekat.

Ovčáček prosťáček
Někdejší redaktor komunistických Haló novin a nyní mluvčí prezidenta republiky opravdu nebere svůj plat za nic, nicméně svoje limity má. Poté, co se jeho šéf neodvážil jít na Národní třídu a dostavil se jen na odlehlejší Albertov, schytal protest proti jeho proruské politice a podlézání čínským komunistům hrubě pod úroveň tolerovatelného protokolu. Bohužel měl s sebou čtyři další prezidenty a ten německý to koupil vajíčkem. A teď: Německá strana, tedy Gauckovo mluvčí, věc bagatelizovala a že se vlastně nic nestalo.

Papežova slova z 22.12.2014 nejen do vlastních řad:

(radiovaticana.cz, 16. 2. 2015 23:50)

Papežova slova z 22.12.2014 nejen do vlastních řad:
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21255
Papežův katalog „kuriálních nemocí“ ke společnému zpytování svědomí
Upřímný vztah k Bohu – pokračoval papež – živí a posiluje společenství s druhými, takže čím více jsme vnitřně spojeni s Bohem, tím více jsme spojeni mezi sebou, protože Boží Duch sjednocuje a zlý duch rozděluje.“ Papež pak přešel k samotnému zpytování svědomí a načrtnul jakýsi „katalog možných kuriálních nemocí“, které „jsou v našem kuriálním životě nejobvyklejší“. Po vzoru otců pouště, kteří takovéto katalogy duchovních nemocí pořizovali, pak František představil seznam patnácti „chorob či pokušení, které oslabují naši službu Pánu“:
„1. Nemoc spočívá v pocitu „nesmrtelnosti“, „imunity“ nebo dokonce „nezastupitelnosti“, přičemž se opomíjí nezbytná a obvyklá kontrola. Kurie, která neprovádí sebekritiku, neaktualizuje se a nesnaží se být lepší, je tělem nemocným. Pravidelná návštěva hřbitovů by nám umožnila spatřit jména mnoha lidí, z nichž někteří možná měli za to, že jsou nesmrtelní, imunní a nezastupitelní! Je to nemoc pošetilého boháče z evangelia, který se domníval, že bude žít věčně (srov. Lk 12,13-21), a také těch, ze kterých se stali páni a pokládají se za nadřazené vůči všem a nikoli za služebníky všech. Často tato choroba plyne z patologie moci, z »komplexu vyvolených«, narcismu, který nadšeně hledí na svůj vlastní obraz a nevidí Boží obraz ve tváři ostatních. Zvláště těch nejslabších a potřebných. Protilékem na tuto epidemii je milost cítit, že jsme hříšníci a říkat si z celého srdce: „Jsme jenom služebníci. Udělali jsme, co jsme byli povinni udělat“ (Lk 17,10).
2. Druhou nemoc nazval papež „martismem“ (od jména Marta) a spočívá v přehnané aktivitě. Jsou jí postiženi ti, kteří se pohrouží do práce natolik, že nevyhnutelně opomíjejí „ten nejlepší úděl“, totiž posadit se Pánu k nohám (srov. Lk 10,38-42). Proto Ježíš svoje učedníky nabádal, ať si „trochu odpočinou“ (srov. Mk 6,31), neboť opomíjet nezbytný odpočinek vede ke stresu a nervozitě. Pro toho, kdo skončil svoje poslání, je odpočinek nezbytný a povinný a je třeba jej trávit seriózně. Pobýt nějaký čas s příbuznými a respektovat volné dny jako chvíle duchovní i fyzické obnovy. Je zapotřebí osvojit si poučení Kazatele, který říká, že „všechno má svůj čas“ (Kaz 3,1-15).
3. Třetí nemoc spočívá v mentálním a duchovním „zkamenění“ a jsou jí stiženi ti, kdo mají srdce z kamene a jsou tvrdošíjní (Sk 7,51-60); ti kdo postupně ztrácejí vnitřní klid, živost a smělost, skrývají se za papíry, stávají se „mechanismem praktik“ a nikoli „Božími muži“ (srov. Žid 3,12). Je to nebezpečí ztráty nezbytné lidské vnímavosti, která nám umožňuje plakat s plačícími a radovat se s radujícími! Je to nemoc těch, kdo přicházejí o „Ježíšovo smýšlení“ (srov. Flp 2,5-11), protože jejich srdce postupem času tuhne a stává se neschopným milovat bezpodmínečně Otce i bližního (srov. Mt 22,34-40). Být křesťanem totiž znamená „mít v sobě to smýšlení, jaké měl Ježíš Kristus“ (Flp 2,5), cítění pokory a odevzdanosti, odstupu a štědrosti.
4. Čtvrtou nemocí je přepjaté plánování a funkcionářství. Dochází k tomu, když apoštol všechno puntičkářsky plánuje a věří, že vytvořením dokonalého plánu se věci skutečně pohnou, přičemž se stává účetním či komercialistou. Dobře vše připravit je nezbytné, ale vystříhat se přitom pokušení chtít obsáhnout a pilotovat svobodu Ducha svatého, která zůstává vždycky větší, štědřejší než jakékoli lidské plánování (srov. Jan 3,8). Tato choroba propuká, poněvadž „je vždy snadnější a pohodlnější uvelebit se ve vlastních statických a neměnných pozicích. Ve skutečnosti církev prokazuje věrnost Duchu svatému do té míry, do jaké si nečiní nárok Jej řídit a ochočit. Duch svatý je svěžestí, fantazií a novostí.“ .......

A co takhle si to v klidu dočíst originální text i další na ww.radiovaticana.cz a zamyslet se, zda to neplatí obecně? www.radiovaticana.cz

Před sedmdesáti lety přijal svátost křtu bývalý římský rabín Eugenio Zolli

(Luigi Tragliou, 17. 2. 2015 0:18)

13.2.2015 Před sedmdesáti lety přijal svátost křtu bývalý římský rabín Eugenio Zolli Řím. Ve Věčném městě okupovaném během Druhé světové války nacistickými vojsky bylo podle italského historika Renza del Felice (1929-1996) zachráněno čtyři a půl tisíce (4.447) židů na přímou i nepřímou intervenci papeže Pia XII. v různých řeholních institutech a soukromých domech ilegální katolické organizace (Storia degli ebrei in Italia sotto il fascismo, 4a ed., G.Einaudi, Torino 1988). Byl mezi nimi také římský rabín Israel Zolli (1881-1956).
Právě před sedmdesáti lety ještě za probíhající války 13. února 1945 požádal tento bývalý rabín (1940-1944) spolu s manželkou o přijetí do katolické církve po konverzi, která měla delší historii, ale vyvrcholila viděním Ježíše Krista v římské synagoze během židovského svátku Jom Kippur v září roku 1944. Zolli změnil svoje jméno. Z Israele se stal Eugenio z úcty k papeži Pacellimu. Důvod? Uznání zásluh Pia XII., který osobně zachránil mnoho židů pronásledovaných nacisty.
Byl to také tento papež, který pověřil tehdejšího rektora římského lateránského semináře dona Roberta Roncu (1901-1977), aby pomohl Zollimu čelit především materiálním těžkostem, které následovaly po jeho konverzi a dopadly těžce na celou jeho rodinu. Humanitární podpora, kterou rodině bývalého rabína poskytl tento římský kněz, je dobře zdokumentována (Giuseppe Brienza, Identita cattolica e anticomunismo nell´Italia del Dopoguerra. La figura e l´opera di mons. Roberto Ronca, D´Ettoris Editori, Crotone 2008, str. 244).
Zolli byl od 13. února roku 1945 vedením židovské obce ostrakizován. Celá rodina - manželé a dcera Miriam - byli okamžitě vypověděni z bytu v římském ghettu. Dodnes je postava Zolliho v mnoha kruzích přecházena mlčením. Když byl Israel a jeho manželka Emma Majonica, která přijala křestní jméno Maria, pokřtěni mons. Luigi Tragliou, římským vicegerentem, byl to právě zmíněný rektor římského semináře, který rodině, jež se ocitla ze dne na den doslova na dlažbě, umožnil přežít. Jméno bývalého rabína mělo být vymazáno z historie, takže autobiografie, kterou Eugenio Zolli napsal italsky v roce 1954 (Prima dell´alba. Autobiografia autorizzata, Edizioni San Paolo, Cinisello Balsamo, 2004) mohla vyjít jen ve Spojených státech amerických. V Itálii byla publikována až o padesát let později.
Mons. Ronca se den po křtu obrátil přímo na Alcida De Gasperiho, kterého požádal, „aby podpořil přání bývalého rabína Zolliho vyučovat moderní hebrejštinu na římské univerzitě (srov. Archivio Ronca „H“, list z 14. února 1945 publikován v roce 2008 in G. Brienza). Zolli samozřejmě nebyl na akademické půdě žádným nováčkem. Celý dosavadní život strávil jako profesor, nejprve na univerzitě v Padově (1918-1938) a potom na rabínské škole v Římě. Z jeho publikační činnosti stačí zmínit historicko-náboženskou studii Israel (Istituto della edizoini accademiche, Udine 1935) a esej Il Nazareno (Istituto delle Edizioni Accademiche, Udine 1938). Není proto náhodou, že mu bylo od roku 1946 svěřeno místo vyučujícího po-biblické hebrejštiny a literatury a aramejské literatury na Papežském biblickém institutu v Římě.
Několik dní po svém křtu nalez Israel, pokřtěný jako Eugenio, dočasný příbytek na Papežské univerzitě Gregoriána díky tehdejšímu rektorovi, italskému jezuitovi Paolo Dezzovi (1901-1999). Patrně zásahem také tohoto pozdějšího kardinála se začal o osudy tohoto konvertity zajímat De Gasperi.

Pravdu nelze trvale utajovat - co to podivíni z Reflexu?
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21478


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94

následující »