Jdi na obsah Jdi na menu
 


Knihy slavných ‒ František Růžička

5. 5. 2019

Zcela netradičně musím uvést, že jsem měl v úmyslu tento článek nadepsat jako „Autogramiáda slavných“. Jenže pod tímto názvem již vyšla autogramiáda Vráti Ebra, uskutečněná v Praze koncem roku 2017, proto malá změna v názvu.

Také jste někdy něco napsali a vyšla vám už kniha? Jistý autor, který také napsal knihu (již několik), zašel do Knihkupectví Dobrovský, které má prodejnu v OC IGY České Budějovice. V dobré víře se dotázal paní vedoucí, zda by bylo možné u nich uskutečnit autogramiádu. Jistěže nebylo, protože… „My konáme jen autogramiády slavných“. Takže sorry! Jelikož máme na našem postsocialistickém trhu neskutečné možnosti, v pokoře odkráčel a svůj záměr uskutečnil jinde. O tom ale až v jiné stati.

Kdo by se nesnažil využít předvánoční hlad po knihách a některou z nich nechtěl na trhu úspěšně prodat. Neboť: je mnoho těch, kteří zase touží po tom, aby někoho zakoupenou knihou obdarovali.

Myslím, že je to naprosto v pořádku, takže se vraťme do našeho OC, kde se autogramiády konají.

První z nich patřila knize Fresh Kuchyně, známého autora Zdeňka Pohlreicha, který je znám nejen čtenářům, ale i široké veřejnosti díky mnohým televizním pořadům. Proslavil se zejména pořadem „Ano, šéfe“, ve kterém předváděl ostrou kritiku s řadou slov, které musely být redakcí vypískány, ale díky které pomohl některým provozovatelům ke zlepšení jejich kulinářského umění, stolování i chování se k zákazníkům. Je vlastníkem několika věhlasných restaurací (např. Cafe Imperial). Osobně uvádí, že vlastním nakladatelstvím (Sevruga) se mu splnil sen v Knihách o vaření… Být fresh má znamenat novou kulturu. Ve svém obsahu to představuje jistý dvojsmysl. Jednak vyjadřuje absolutní kvalitu, ale na druhé straně také svěží mysl. „Když budete jíst fresh jídlo, budete fresh i vy.“ Takže si nechte poradit od významného odborníka. Protože žranice je žranice. Nemusí přece každý držet dietu nebo trpět některou z nakažlivých chorob – veganství, anorexie…

Právě ve vydávaném interaktivním časopise „Ano, šéfe(vydává Bauer Media, v.o.s.) najdete poučení, že žranice roztančí vaše chuťové pohárky. Ovšem, pokud je už nemáte spálené od chemoterapie (nebo z nesprávné diety). Můžete se nejen poučit z rad a receptů, objevit mnoho kulinářských záhad, připravit si nejšťavnatější koláče, uspořádat excelentní gril a ještě to zapít lahodným mokem. Ke každému jídlu najdete vhodné vínko. A pamatujte si: „Hlavní chutí pokrmu by měla být vždy surovina samotná. Pověra, že marinádou uděláte ze špatného masa dobré, je velice hloupá a naivní.“

Druhá z autogramiád patřila knize Strážce nádrže, od neméně známého autora Zdeňka Svěráka. Je známý jako herec, scenárista, spisovatel i autor písňových textů. Byl redaktorem Československého rozhlasu, kde v pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka vznikla postava Járy Cimrmana. Pracoval také jako scénárista na Barrandově. Úzce spolupracoval s Ladislavem Smoljakem, řadu filmů natočil se svým synem Janek Svěrákem, spolupracoval s Jaroslavem Uhlířem… Jistě by se toho dalo napsat mnohem více.

Jelikož z jiného úhlu pohledu byl ve SN zveřejněn článek „Odešli dva umělci, každý jiný“, kde je závěr věnován trojici V. Vorlíček, L. Smoljak a Z. Svěrák, dále na internetových stránkách právě obíhá dokument „Oblíbenec“, rovněž věnovaný Z. Svěrákovi, necítím se dostatečně fundovaný v dalším hodnocení pokračovat. Jsem si však plně vědom, že podobných „prominentních“ umělců doby minulé i současné jsou přímo zástupy… Bohužel! Rozhodně jsou platná vlastní slova umělcova: „Zastihl nás mor, který se jmenuje populismus. A bohužel se spojil s internetem a informačními technologiemi. Dohromady je to strašný nepřítel.“ Lze k tomu ještě dodat: „Jen ta lidská paměť!“

František Růžička (Hlas svědomí)

p15105021.jpg

Z. Pohlreich při podpisu knihy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář