Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tábor lidu – František Růžička

16. 9. 2015

Docela mne to nutí, abych připomněl svůj předchozí článek „Červencová neděle“, ve kterém jsou popisovány události roku 1419, kdy reformní hnutí sílí zejména na venkově, konají se poutě na hory, náboženská setkání pod širým nebem zvaná jako tábory lidu.

Nikoliv za náboženskou reformu, ale jak z projevů přímo zaznělo - za reformu státního zřízení, byl v pozdní odpoledne 27. srpna svolán Tábor lidu na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. Ohlášené téma: Demonstrace proti imigraci! Za vystoupení z EU a z NATO! Za suverénní český stát!

Jménem všech vlastenecky a státotvorně orientovaných politických stran, hnutí a spolků ČR byli zváni všichni občané metropole i širokého okolí. Hlavní projev přednesl předseda strany Národní demokracie Adam B. Bartoš. S ním a ostatními aktéry bylo večer možné dále diskutovat na mítinku v DK Metropol.

Zatímco jedna z dívek si poklidně brnkala na piano (umělecký hit k povzbuzení dobré nálady), předseda MO ND dr. F. Krejča po přivítání necelé stovky přítomných zahřímal náležitě od podlahy, což dotvrdil předseda ND Bartoš i další mluvčí.

„Jsme ohroženi my občané i celá republika. Situace je vážná. Neumíme se bránit. Podívejme se na situaci ve Francii, kde dochází k rozvratu celé společnosti. Tato vláda musí padnout. Celý polistopadový režim musí padnout. Další tábory budou v Plzni a dalších místech. 80 % lidí se stavem věcí nesouhlasí, ale nikdo nic nedělá, nadává se v hospodách nebo na Facebooku. Buďme předvoj, který vládu smete. Proti vůli obyvatel sem přicházejí černí vojáci, aby nás za čas zdecimovali. Je třeba zakládat domobranu ve městech. Všichni vetřelci musí pryč, EU to nevyřeší, naše vláda také ne, musíme sami. Č. Budějovice jsou blízko hranic, tady jsou nutné oddíly domobrany. Jsme už ve válce. Přicházejí džihádisté, kteří náš systém nechtějí přijmout, svůj nám budou nutit třeba násilím“.

Tříčlenná policejní hlídka postávající v podloubí si mohla vyposlechnout i projev dr. Holuba – z krajského výboru strany Národně sociální a p. Fabiána (Národní socialisté). „Ano, mezi migranty jsou lidé potřební, často chudáci, kterým musíme pomoci. Připomeňme si však, kdo to vše zavinil- rozbití Libye, Iráku, Sýrie. Premiér Fico se ohradil: My jsme vpadli do Iráku? V Evropě nastoupila vláda evropských komisařů. NATO se mění v útočné uskupení. Jde k nám středověk. Dále zaznělo i vyjádření pana plukovníka k čs. vojákům v záloze, který se nemohl mítinku zúčastnit.

Přítomní měli možnost odběru stranického tisku Národní demokracie s nejrůznějšími články: Horké léto, Ani jednoho uprchlíka, ČNB neslouží naší zemi, O Janu Husovi, českém národu a těch ostatních, Slovanská vzájemnost není panslavismus… 

František Růžička, České Budějovice

p1300207.jpg

Klídek u piana

p1300209.jpg

Mladá ND

p1300213.jpg

Bouřlivé zahájení u Samsona

p1300214.jpg

Mluvčí ND A. Bartoš

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Can you help me translate

(rardSlare, 1. 12. 2019 10:57)

i am from Italy hello. Can you help me translate? /rardor

posso usare litaliano

(rardSlare, 12. 11. 2019 2:41)

posso usare l'italiano or english

ciao a tutti vengo dall Italia

(itaUnima, 9. 11. 2019 21:52)

Ciao a tutti vengo dall'italia / itawero

hi guys i am new on web

(rardSlare, 24. 10. 2019 19:39)

hi :) bross :)

Test, just a test

(rardSlare, 3. 7. 2019 3:07)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(rardSlare, 12. 6. 2019 1:00)

Hello. And Bye.

Před občany se utajuje objev lékařské vědy, který by měl sloužit jejich zdraví.

(MUDr.KAREL ERBEN, 16. 10. 2015 1:50)

Před občany se utajuje objev lékařské vědy, který by měl sloužit jejich zdraví. www.karelerben.cz/hlavni-strana "Čtete-li tuto stránku, nejspíš jste ještě nezemřeli na některou z chorob, jejíž vznik souvisí se zvýšenou hladinou homocysteinu (ještě nezemřeli, ale vaše riziko je mnohem větší, než si vůbec umíte představit). V současnosti umírá nešťastně mnoho mladých lidí na choroby podmíněné homocysteinem a jiná část lidí se kvůli němu vůbec nenarodí, nebo skončí jako potrat a další část se sice narodí, ale s vrozenou poruchou třeba metabolismu, nebo imunity, či dispozicí k leukémii……"
To jsou volně reprodukovaná úvodní slova Dr. Jonathana V. Wrighta, lékařského ředitele kliniky Tahoma v Rentonu, Washington, v předmluvě ke knize The H Factor Solution autorů Braly a Holford. Dr. Wright v ní jmenuje jen malou část problémů z těch, kterými homocystein postihuje člověka a jeho zdraví. Kniha představuje ve svém úvodu molekulu HOMOCYSTEIN (dále Hcy) jako nejlepší jednoduchý ukazatel vašeho osudu: Předem vám napoví zda budete žít dlouho, nebo zemřete-li mladí......
Dnes je to jinak a možná se hodí mluvit o ukradeném snu: Objev, který skutečně nemá daleko k nalezení elixíru života, nepřinesl jeho americkému autorovi (Kilmer McCully) zlato, ale ústrky. McCully byl vytlačen do ústraní, aby nekazil rozjíždějící se obchod s léky. U nás není situace lepší, než byla před 30 lety v USA. Spíš je to naopak. I české péči o zdraví vládnou zájmy farmaceutického průmyslu a silně převažují nad zájmem pacientů.
Zájem farmaceutických firem lze definovat jako snahu vytvářet maximální zisk při prodeji léků s omezením starostlivosti o zdraví pacientů. .... Pro ně má cenu jen nemocný člověk - pacient, který je dlouhodobým odběratelem jejich léků. Tedy ne ohled na potřeby pacientů, to znamená jejich vyléčení, ale zajištění co největšího odbytu léků je hybnou silou dnešního zdravotnictví. .... Další úlohou "nakoupených" lékařských špiček bylo chránit odbyt patentovaných léků, vyrobených farmaceutickou syntézou, před nebezpečnou konkurencí přirozených léčebných postupů, přírodních léčiv a potravinových doplňků. .... Dezinformacemi a bagatelizací významu se podařilo odvést pozornost řadových lékařů pryč od poznatků o Hcy a připoutat je pevněji k předepisování chemických léků. Proto pacient, který se o Hcy dozvěděl a chce po svém lékaři, aby mu potřebné vyšetření zajistil, naráží na nepochopení a odmítání.
Sám jsem měl to štěstí, že se mi podařilo vyhnout se takovému osudu. V roce 1993 jsem začal mít pochybnosti o správnosti a platnosti cholesterolové teorie aterosklerózy. Hned na to v roce 1994 jsem narazil na McCullyho objev a jeho homocysteinovou teorii o příčinách aterosklerózy a nemocí srdce a cév (KVO = kardiovaskulární onemocnění). Jeho teorie vysvětlovala mnohem lépe, to znamená logičtěji, než cholesterolová teorie, tytéž jevy při rozvoji aterosklerózy a vzniku KVO. . ....Nikdo z vědců se k tomu neměl, proto jsem se tohoto úkolu ujal pod zastřešením Svazem pacientů ČR. .....Znalosti nebo neznalosti popisovaného nového úseku medicíny je třeba prohlásit za elementární, protože mají značný dopad na zdraví, a pacienti na něj někdy doplácejí i životem. ....
Tady je třeba připomenout, že situace ve zdravotnictví dovoluje, aby se sešla jakákoli skupina lékařů, které spojuje zájem na provizích za odbyt určitých léků a prohlásila léčebný postup s užitím těchto léků za metodu "lege artis". Do tohoto jejich rozhodnutí jim nikdo z lékařů nebude mluvit, i když by bylo známé dosti vážné poškozování pacientů vedlejšími účinky těchto léků. Ke zmíněnému vzorci patří i chemoterapie nádorů, kterou onkologové nedoplňují známými přírodními prostředky ke zmírnění její nepříjemných i nebezpečných vedlejších účinků.

Opilec Václav Havel, velký bojovník za lidská práva!

(Jiří Wolf, 7. 10. 2015 22:19)

....Chcípali jsme ve vazbách, co hladu jsme tam zažili, do pracovních táborů jsme šli zesláblí s podváhou a nemohli řádně plnit tvrdé výkonové normy, rozesílali jsme na všechny strany žádosti o nějaké peníze na nákup jídla, rozesílali jsme balíčenky s prosbou o zaslání dvukilového potravinového balíčku s nějakým jídlem, že máme hlad. Jídla ve vězení bylo málo a věru špatné. Polovina zubů se mi v puse rozsypala, hlady jsem šílel. A kdo si vzpomněl? Dostal jsem za dva roky vazby jen jeden balíček od Aničky Šabatové! Havel mi mohl poslat do vazby v Ruzyň na mé konto peníze – i další z té šlechty! Mohli zfalšovat odesílatele a peníze bych na vazbě dostal, ale nikdo mi nic neposlal. Ani ubohou jednu korunu!
V bytech šlechty Charty se jídlo nakupovalo výhradně v Tuzexu! Každý svátek v těchto rodinách, narozeniny a jiné slavnosti, to vše se odbývalo v neuvěřitelných žranicích a chlastu! Přístup k penězům z venku měl ale jen někdo. To si tahle parta hyen dobře hlídala a nikoho dalšího mezi sebe nebrala. Havel a jeho parta, tyto hyeny dál prosila Západ, že peněz je málo, a o další a další peníze na advokáty žádala – povětšinou jsme měli ex offo – na balíčky atd. pro nás politické vězně. Jako prasata žila tahle parta, šlechta Charty 77 z našeho hladu, utrpení a sociální bídy! To se nikdy neodpouští! Patolízalové dostávali peníze ze západu na chlast a děvky! Jednalo se převážně o peníze, které měli končit v rodinách politických vězňů, aby nedocházelo k rozpadům manželství z finančních důvodů.
Celá tahle banda, spojená tak morální kolektivní vinou, dostala pak od Havla koryta. Skuteční bojovníci proti totalitě nedostali po roce 1989 nic! Byla tu vážná obava, že by tito militantní antikomunisté požadovali legálního zrušení KSČ a to podle dokumentu OSN z roku 1948, že by požadovali potrestání zločinců, odebrání jejich nakradených majetků, zákaz práce komunistů v justici, policii, atd. A pan V. Havel se přece na své tajné návštěvě v Moskvě – ještě před 17. listopadem 1989 – dohodl s tamní mocí, že k něčemu takovému nedojde. Proto si Moskva zvolila opilce Havla za nového prezidenta, člověka, který je ochoten ke “kompromisům”, tedy zrady na vlastním národu, slabocha a megalomana, schopného podvádět, lhát a zapírat. ...Pamatuji si, jak za totality objížděli kriminály záhadní mužíci v drahých oblecích s ruským přízvukem a prováděli s námi pohovory na téma: “Kdyby v této zemi došlo ke změně režimu..” Jen sondovali, jak jsme na tom s morálkou, jestli jsme ochotni zradit své ideály.
....Havel, a to se o něm ví i v zahraničí, je přímo chamtivý po všech cenách a vyznamenáních. Jeho zatím nedosažitelným snem je získat Nobelovu cenu za mír a nebo za literaturu....
A pak jsme zjistili, že “čepičáři” mají nad sebou ochrannou ruku a to přímo z Hradu! Každý čepičář, který chtěl v centru Prahy prodávat ten hnus, musel se nejprve na úřadě Prahy 1 – jenž vydával povolenky k záboru místa pro prodejce vždy na čtvrt roku – prokázat složenkou 30 tisíc korun, které musel pan žadatel poslat na Nadaci paní Olgy Havlové! ....
Strach novinářů vydat něco proti Hradu, byť i sebemenší kritiku, svazovalo ruce i všem knižním vydavatelům. Knížky mnohých disidentů (býv. samizdaty) se soukromě tiskly soukromě z dosahu Prahy! Pravda se vydávala v samizdatech dál až do roku 1995! Příklad byl pravdou šílený Pepino Marci z Prahy. On moje články vydával a rozšiřoval a vydával i jiné “svobodné” autory. V podstatě jsme na tom byli stejně jako před rokem 89. Venku za hranicemi Česka se lidé v emigraci ještě dnes mylně a především hloupě domnívali a domnívají, že příchodem roku 89 se vše v tehdejších Československu změnilo ku svobodě.
Ano, byla tu svoboda slova, ale nikdo tu svobodu, tedy pravdu nechtěl slyšet a už vůbec ne vydávat. Média nasazovala lidem růžová sklíčka naděje, a mezi tím se potichoučku kradlo v miliónech!

Tolik americky tisk o UFO (vše je utajované - ani slovo!)

(americky tisk 1950, 6. 10. 2015 19:09)

(Vybrano z americkeho tisku 1950) Reporter denniku Wall Street Journal navstivil 30. kvetna 1950 znameho americkeho vynalezce, podnikatele, vedce a vseobecneho genia Jerryho Zimmermana, prilezitostne tez zvaneho Jara da Cimrman. Jara da Cimrman je slovanska (pravdepodobne ceska) zkomolenina jeho jmena. Nucen okolnostmi, Zimmerman pouzival toto jmeno jako sve alias v letech pred rokem 1914, kdy docasne pusobil na uzemi byvaleho Rakouska-Uherska I kdyz Zimmerman hlavne pobyva ve svem oblibenem Englewoodu (vzpomenme Mistrova vyroku "You go to heaven, if you want, I'll stay right here") na pobrezi Mexickeho zalivu, kde se jeho mansion na Manasota Key stava oblibenym mistem stretnuti geniu cele Ameriky, staricky genius casto cestuje na opacnou stranu Floridy do Titusvillu navstivit sveho zaka Wernhera von Brauna, ktery tam pracuje na ostruvku zvanem Cape Canaveral (oddeleneho od pevniny uzinou jmenem Indian River, i kdyz to vubec zadna reka neni) na projektu prvniho americkeho satelitu, ktery planuji vypustit okolo roku 1958 pod nazvem Explorer I. Von Braun se dokonce stal i reditelem US army's Ballistic Missile Agency v Huntsville, Alabama pote, co Zimmerman odesel z teto funkce na zaslouzeny odpocinek.
Cast sveho volneho casu venuje Zimmerman vyzkumu zkamenelych zubu pre-historickych zraloku, zname to zajimavustce, lehce nalezitelne na plazi pred Zimmermanovym domem, od Manasota Key az nahoru k South Venice. Genius dosud nevydal zadne verejne prohlaseni tykajici se teto zalezitosti, ale muzeme jiz ted predpokladat, ....
Nejvetsi radost ma Zimmerman z vnoucka Roberta, ktery jiz ve veku 9 let zacina vystupovat s kytarou, pod pseudonymem Bob Dylan ....a choulostiva otazka: "If I shoot a mime, should I use a silencer?" Obzvlaste reseni druheho vedeckeho ukolu melo zajimave dusledky pro obyvatele Sarasoty, kde Zimmerman, trpici zde chronickym nedostatem mimu .... napriklad dodnes nedokazali vyresit jeden z prvnich vedeckych ukolu, zadanych Zimmermanem jiz v roce 1929. Ukol znel: "If Q were castrated would he become ....O?"
Zdrojem dalsich prijmu pro Mr. Zimmerman jsou stale plynouci miliony z Ford Motor Company za jeho vynalez pulpacky a soupatka, systemu dodnes pouzivanem v kazdem vozidle vyrobenem firmou Ford. Jak znamo, Jerryho spoluprace s Henry Fordem zacala pred mnoha lety, kdyz Henry prisel ocumovat do Edisonovy laboratore ve Ft. Myers, kde Zimmerman tehdy badal na jednom druhoradem biochemickem projektu (dle vlastnich slov genia: "I devised methods to deduce sequence of amino acids in the chains of the protein hormone - insulin, then I worked out the sequence of the 51 amino acids in its two-chain molecule, and found the small differences in this sequence in insulins from pig, sheep, horse and whale. Then I moved to the structure of nucleic acids, working on RNA and DNA. Using highly ingenious combination of radioactive labelling, gel electrophoresis, and selective enzymes, I was able to deduce the full sequences of bases in the DNA of the virus Phi X 174, with over 5400 bases, and mitochondrial DNA with 17000 bases, which subsequently led to the full base sequence in Epstein-Barr virus. However - all that work was for shit, anyway", rekl zklamane genius nasemu reporterovi," the human race is still not ready for that. My invention of 'brdecko' for horse carriages found much faster acceptance"), a ve volne chvilce Fordovi, ktereho mel jako jediny dovoleno nazyvat zertovnym "ty Jindrichu", nacrtl na kousku toaletniho papiru (znacky Royale s dvema bilymi kockami - to kvuli historicke presnosti)....Jen vzpomenme Cimrmanova vyroku :Vlast, to je to, co je v nas, ne to v cem jsme my! ....:"I am here to question all your answers!") na nezodpovedne a nezodpovezene otazky, badatele a vyzkumnika: "Admit nothing, deny everything, demand proof! Absence of evidence is never evidence of absence."
Tolik americky tisk. Last updated on March 17,1996

Kdy naši stateční letci přemění Budějovice v pohodové město jako to dokázali v Německu i v Afghánistánu?

(Reuters a Cykloteam EXTREMO České Budějovice, 3. 10. 2015 12:54)

Nemocnice charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském městě Kunduz byla v noci na sobotu bombardována. Devět zaměstnanců organizace přišlo o život, dalších 37 osob bylo zraněno a desítky lidí jsou pohřešovány. Národnost obětí není známa. Nemocnice je těžce poškozena. Zařízení podle všeho omylem bombardovali Američané.
BEZ KOMENTÁŘE: Nemocnice lékařů bez hranic v Kunduzu byla bombardována zdroj: Reuters Dnes 7:04 - Kábul (Aktualizováno: 11:46 )
„Letecký útok, který jsme provedli ve 2:15, mohl poškodit sousední medicínské zařízení,” uvedl šéf operací USA v Afghánistánu Brian Tribus. Incident se vyšetřuje.
Nemocnice dostala několik zásahů právě po druhé hodině ráno místního času. „Jsme útokem opravdu šokováni. Zabil naše lékaře, pacienty a bude mít následky pro zdravotní péči v Kunduzu,” řekl podle BBC operační ředitel francouzské organizace Bart Janssens. V době útoku bylo na klinice 180 lidí.
MSF tvrdí, že stroje pokračovaly v bombardování ještě půl hodiny poté, co vyšlo najevo, že cílem je klinika.
Boje kolem města Kunduz na severu trvají šest dní. Islámskému hnutí Tálibán se podařilo v pondělí nečekaně zmocnit města a zaznamenat první velké vítězství za 14 let trvání bojů.
Lékaři bez hranic v ČR - Médecins Sans Frontières in Czech Republic, o.p.s.
Seifertova 555/47, 130 00 Praha 3 IČ: 28476654, DIČ: CZ 28476654
Za významnou podporu děkujeme: PROPERTY MANAGEMENT SOLUTIONS S.R.O. ; OBSCENE PRODUCTIONS; TOMÁŠ KADLEC; KAJIMA CZECH DESIGN AND CONSTRUCTION, S. R. O.; PROPERTY MANAGEMENT SOLUTIONS, S.R.O.; Filip Král; Česká mailingová společnost, s.r.o.
Michal Kostka; Zdeněk Sternberg; STUDENT-CZ, s.r.o.; Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo, s.r.o.; Milan Novák - NOMINÁL; Vladimír Rott; Emil Koza
Martin Žižka, ŽIŽKA & PARTNERS; Ivana Holická; NARETEC, s.r.o., Martin Straka; Ondřej Suchý; Stanislav Kameník; Petr Suchomel, Ph.D.
Města, školy, sbírky a charitativní události: Město Černošice (člen zastupitelstva); GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1, s.r.o.
Cykloteam EXTREMO České Budějovice; Nadace Jana Anderse Sládka
Střední škola Kostka, s.r.o.; Základní škola Červený vrch - třída 4. C
Rugby Club Tatra Smíchov, o.s.; Klub seniorů Moravský Beroun
Základní škola Jugoslávská; Základní škola a Mateřská škola Veřovice
International Montessori School of Prague, s.r.o.; Občanské sdružení PANT
obec Čilá
Vláda ČR:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Za poskytnutou podporu rovněž děkujeme

Lékaři bez hranic byli šokováni náletem na svou nemocnici. V troskách zůstali desítky lékařů, ale i pacientů.

(NATO velitel US v Afghánistánu Brian Tribus, 3. 10. 2015 12:44)

Ve 2:15 místního času začala americká armáda bombardovat nepřátelské pozice v afghánském městě Kunduz. Bomby však dopadly na úplně jiný cíl. Zasažena byla nemocnice charitativní organizace Lékaři bez hranic, kde se nacházelo zhruba 180 lidí. 3 lékaři zahynuli, dalších 20 je nezvěstných v troskách budovy.
Afghánské město Kunduz po letech ovládlo hnutí Taliban, což si vyžádalo ofenzívu ze strany americké armády. Páteční nálety na talibanské pozice však dopadly tragicky. Zasažena byla nemocnice pro zraněné provozovaná jednou z největších mezinárodních charitativních organizací Lékaři bez hranic.
Nemocnice Lékařů bez hranic byla jediným podobným fungujícím zařízením v dané oblasti. Americká armáda ji zasáhla během svého bombardování pozic Talibanu. I v improvizovaných podmínkách vybombardované nemocnice museli Lékaři bez hranic pokračovat ve své práci. Lékaři bez hranic byli šokováni náletem na svou nemocnici. V troskách zůstali desítky lékařů, ale i pacientů.
Newsfeed Lékařů bez hranic na Twitteru je plný šokujících zpráv o amerických náletech. Nemocnice přitom byla jediným podobným fungujícím zařízením v celém severním Afghánistánu. Lékaři bez hranic na svém Twitteru o náletu okamžitě informovali. Následné fotografie šokovaly celý svět.
Minimálně 9 mrtvých lékařů a desítky zraněných a v sutinách zavalených členů personálu nemocnice, ale i pacientů. Takovou oběť si zatím vyžádal americký útok, který odsoudili nejen Lékaři bez hranic, ale za barbarský ho označili dokonce i teroristé z Talibanu. I v improvizovaných podmínkách vybombardované nemocnice museli Lékaři bez hranic pokračovat ve své

Američané tragický omyl přiznávají, byť zatím nepřímo. „Nálet, který byl proveden v 2:15 mohl poškodit i zdravotnické zařízení v bezprostřední blízkosti cíle,“ sdělil velitel amerických operací v Afghánistánu Brian Tribus.
„Jak Američané, tak Taliban znali přesnou polohu naší nemocnice, přesto nálety pokračovaly půl hodiny poté, co byli představitele obou stran informováni, že je nemocnice zasažena,“ píší Lékaři bez hranic na svém Twitteru.
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/382361-americane-omylem-bombardovali-nemocnici-lekaru-bez-hranic-zemrelo-9-lidi.html

Budějovice a Tábor lidu? - co na to Suk?: Historik v labyrintu revoluce

(Jan Bureš, 3. 10. 2015 12:36)

www.listy.cz/archiv.php?cislo=042&clanek=020422
Obsah čísla 2/2004 Jan Bureš Historik v labyrintu revoluce
Suk upozorňuje, že do čela revoluce se záhy dostali ti, kteří revoluci nepovažovali za svou věc - protože za svou věc nepovažovali ani politiku jako takovou. Má samozřejmě na mysli intelektuály z kulturního prostředí, kteří tvořili většinu zakladatelů Občanského fóra. Je jistě skutečností, že mnoho z těchto aktérů se vyznačovalo pouze teoretickým a více méně abstraktním vztahem k politice, nicméně např. Václav Havel celým svým předchozím literárním, zejména esejistickým dílem ukazuje, že politika pro něj vždy byla jedním z hlavních témat, ne li tématem ústředním.V tomto smyslu pak Suk vysvětluje první strategii OF, založenou na pouhém vedení dialogu se státní mocí o povaze reforem, jako důsledek absence promyšleného konceptu systémové změny; opozice podle něj hledala určité provizorní řešení, které by jí dalo čas na zformování vlastního odborného zázemí. Z tohoto důvodu se OF snažilo od počátku mírnit revoluční nálady veřejnosti, brzdit radikalitu veřejnosti, ale i vlastních aktérů změny (např. studentů). Opozice i veřejnost byly jednoduše zaskočeny rychlým průběhem událostí, stejně jako masovým charakterem demonstrací, jež se zejména v Praze rozpoutaly počátkem nového týdne po pátku 17. listopadu 1989......
Skutečně politickým aktérem se čs. opozice vlastně paradoxně stala až díky propuknutí otevřené krize v listopadu 1989 - plná náměstí protestujících občanů vedla k rychlému zhroucení autority vedoucí politické síly, a mocenské vakuum začalo rychle zaplňovat narychlo vzniklé opoziční hnutí, sjednocující rozdílné opoziční proudy.Do jisté míry jako problematické může být vnímáno Sukovo označení Občanského fóra (v první fázi jeho vývoje) jako "hnutí sociálního, které nechtělo být hnutím politickým." Chápeme li obecně pojem sociální hnutí jako hnutí zaměřené na nápravu určitých sociálně ekonomických problémů společnosti, které má navíc jasně označitelnou sociální základnu, pak je myslím vhodnější označit OF v první fázi jeho vývoje právě spíše za hnutí politické, neboť všechny první požadavky OF byly navýsost politického, nikoli sociálního rázu. Pravděpodobně žádný ze členů vedení OF si v listopadu 1989 neuměl uvědomit hloubku všech sociálních a ekonomických změn, jež s sebou přinese změna politického systému, v oněch dnech se teprve rodících.
.....Toto zcela nerevoluční chování vedlo k tomu, že OF třikrát po sobě ponechalo iniciativu v rukách premiéra Adamce, a to i po jeho závažných selháních ve vztahu právě k OF:
1) poprvé se OF dopustilo chyby, když veřejně podpořilo Ladislava Adamce i poté, co byl demonstranty na Letné dne 26. 11. 1989 vypískán,
2) druhou chybou OF se stala další důvěra Adamcovi poté, co sestavil naprosto nepřijatelnou vládu 15 : 5 dne 3. 12. 1989,
3) potřetí učinilo OF závažnou chybu tím, že nedokázalo Adamcovi zabránit v kandidatuře na prezidenta republiky.
Tento třetí Sukův argument se ovšem jeví poněkud sporný. Vedení OF poté, co na své vnitřní poradě v noci z 5. na 6. prosince 1989 došlo k závěru, že snahou Ladislava Adamce je dostat se do nejvyšší ústavní funkce, okamžitě
napsalo premiérovi dopis, v němž mu oznámilo, že ho v takovém rozhodnutí nemůže podpořit. Otevřený a veřejný charakter tohoto dopisu byl podle mého jeden z faktorů, který skutečně zabránil Adamcovi pokračovat delší dobu v úvahách o své prezidentské kandidatuře.

Literární matiné ČRo České Budějovice-PTEJTE SE:Čas vysílání: pondělí-pátek 14:05

(Hana Krejčová a Odpolední host ČRo, 3. 10. 2015 12:24)

Do živě vysílané debaty se můžete prostřednictvím telefonu 386 355 444 zapojit i vy, naši posluchači. Své dotazy můžete také psát na mail host@cb.rozhlas.cz.
23. března 2004 rubrika: portal Labyrintem revoluce
Labyrintem revoluce se prodírá Jiří Suk ve své objemné, pětisetstránkové knize,.....a ke všemu ještě to je revoluce, o které se vede spor, zda revolucí vůbec byla.
Oxfordský historik a přímý svědek pražských událostí z konce roku 1989 Timothy Garton Ash raději proto s ironickým nadhledem anglického intelektuála razil novotvar či spíše patvar refoluce,.... k Čechům se slovo "revoluce" jaksi nehodí. A co tedy na to Jiří Suk? Na počátku svého výkladu si tuto otázku samozřejmě klade, ale neodpovídá na ni jednoznačně. Pojem revoluce, pravda, užívá, ale ponejvíce jako badatelskou hypotézu. A věren své profesionální poctivosti, přiznává, že odpověď nenašel, neboť - citujeme ze strany 34 - "v mnohém zůstává tahle revoluce po třinácti letech záhadou". Takové přiznání je nutné ocenit. Jiří Suk tím říká rezolutní ne tomu nabubřelému a hrdopyšnému postoji těch, co rádi vynášejí nad minulostí rozsudky a pro něž je v ní všechno jasné, černé nebo bílé, dobré nebo zlé.
O čem jeho kniha vlastně je? Autor v podtitulu Aktéři, zápletky a křižovatky jedné politické krize naznačuje, že v ní chce co možná nejzevrubněji zkoumat děje, které odstartovaly onen jakoby zpětný pochod "od socialismu ke kapitalismu", a dává přitom najevo, že to bylo drama se vším všudy (nejen proto, že jednou z hlavních postav byl světoznámý dramatik), tedy že mělo své herce, jejichž výstupy tvořily až neuvěřitelné zápletky, a všechno dohromady mělo napínavý spád. Přitom ten podtitul ještě rozšiřuje časovým vymezením od listopadu 1989 do června 1990 a činí tak plným právem, neboť revoluce se uzavírá až tím, co si kladla jako jeden z hlavních cílů - totiž svobodnými volbami.
Kniha se dělí do dvou, rozsahem přesně stejných částí. První, Intelektuálové a revoluce, se zabývá vznikem Občanského fóra v listopadu, průběhem jednání u "kulatého stolu" a vrcholí volbou Václava Havla prezidentem na samém konci prosince, druhá, Občanské fórum jako aktér systémové změny, sleduje úsilí o udržení dynamiky událostí v první půli roku 1990. Jiří Suk, historik mladší střední generace, "vyučený" ve vědecké dílně Prečanova Ústavu pro soudobé dějiny, se vyznačuje vlastnostmi potřebnými pro úspěch v jeho oboru:.....Knih o naší nedávné minulosti, té, která ještě bezprostředně sahá do toho, v čem žijeme, je zatím málo. Sukova kniha je prvním pokusem o celkový pohled na to, co jsme si navykli označovat za listopadovou revoluci, a hned pokusem velmi zdařilým. Nedává sice hotové odpovědi na otázky, jež si někdy klademe, ale rozkrývá složitost jevů, které bývají často zjednodušovány. A představuje ony aktéry revoluce, Havla, Pitharta, Klause, ale také Čalfu nebo Adamce, jako živé lidi, chybující a pochybující, s větší či menší mírou životní a politické zkušenosti, duchem velké, prostřední i malé. Ne naposled najdeme v té knize i překvapivá zjištění o původu nejednoho z dnešních jevů, s nímž si nevíme rady.
Literární matiné je pořad, který na svých vlnách vysílá ČRo České Budějovice. Autor: Hana Krejčová
Odpolední host Čas vysílání: pondělí-pátek 14:05 Délka pořadu: 35 minut
Zajímavá témata, moderátor a host či hosté, kteří musí dát odpověď. Diskutujeme o zdravotnických a finančních tématech, podáváme poradenství všeho druhu, přinášíme lifestylovou pohodu, ale i ožehavé politické kauzy.
Do živě vysílané debaty se můžete prostřednictvím telefonu 386 355 444 zapojit i vy, naši posluchači. Své dotazy můžete také psát na mail host@cb.rozhlas.cz.
Přiravují: Filip Černý, Radim Bártů, Eva Kadlčáková, Hana Šoberová a Jana Urbanová.
Historie pořadu: Pořad se vysílá od roku 2014 ve všední den v radioproudu po zprávách ve 14 hodin. Odvysílané rozhovory si můžete poslechnout v iRadiu.