Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hranice favoritismu – Euring. Dr. Bohumil Kobliha

22. 9. 2014

 

Dystopia je nesprávná poloha ústrojí. Při recenzi nové knihy Howarda Jacobsona „J“ (The Sunday Times z 23. srpna 2014) kritik Davis Grylls výraz dystopia používá spíše jako něco horšího než utopie. Něco, čeho se bojíte, že by to mohlo přijít, ale ono se to už nějak děje či částečně je.

Jako často ve futurologických fikcích i děje knihy „J“ jsou zasazeny do situace postapokalyptické, která snad nastala jako důsledek nukleární konfrontace.

Autor, jako většina utopistů bez zásadních technických znalostí (i dějinných zkušeností?), krajně naivně předpokládá, že po nukleární válce by někdo měl zájem o nějakou totalitní vládu kafkovských hrůz. Jako by autor nevěděl, jak to bylo v Hirošimě, Nagasaki, či jako se děje při přírodních megakatastrofách. Lidé hledají vodu, jídlo, pomoc, zbyla-li nějaká, kde přežívat a bydlet. Nikoho ani nenapadne touha po vládě. Židy snad ano? Také mi připadá, jako by odvážný pan autor a laureát tzv. Bookerovy ceny měl představu, že by atomová smrt vynechala Židy. Proto, že měli holocaust? Proto, že si dnes stavějí pošetile bunkry – „panic-rooms“? Proto, aby se lidé měli koho bát (jak sám autor stipuluje)?!?

Vlády v minulosti, ve „studené válce“, stavěly podzemní kryty a plýtvaly nesmyslně penězi. Viděl jsem jeden takový „útulek“ pro anglickou vládu z doby údajné atomové hrozby Sovětů. Leží na severovýchod od Londýna a teď je to muzeum. Hlavní snaha projektantů byla, jak ministry ubránit proti vlastním lidem, kteří by se tam také chtěli ukrýt, ale do vyvolených nebyli zahrnuti. Komu by chtěli z děr deset pater pod zemí „vládci“ udílet rozkazy, je velká otázka! Láčkovcům? I když o Židech není v „J“ přímo řeč, („J“ jako Jews, Jude) dle kritika Gryllse je tam židovství všudypřítomné. V knize „J“ vzniká strach z Židů (proč?) natolik, že lidé si dávají židovská jména (Cohen, Samuel atp.), takže všichni jsou najednou Židé. Dle Jacobsona také nastává ještě větší manipulativní diktatura než kdykoliv předtím. Komu chce nahnat strach?

Oproti science fiction nebo dystopii postavme přítomnou realitu. BBC News – Ceefax dne 24. 8. 2014 v 7.26 hod. ráno přinesly zprávu o akci těch, co přežili nacistický holocaust. Více než tři sta Židů v USA podalo veřejné prohlášení odsuzující „genocidu“ Palestinců. Prohlášení vydal Mezinárodní židovský antisionistický „network“. Zprávu prezentoval placený inzerát v The New York Times.

Tito Židé, co zažili a prožili skutečnou bídu, volají po odvolání sedmileté blokády Gazy a žádají, aby Izrael byl bojkotován. Podepsaní jsou pobouřeni izraelskou kolonizací historické Palestiny.

Nikde jsem se zatím nedočetl ani nedozvěděl, jaký dopad prohlášení mělo. Neměnným faktem ale bylo, že Izrael v následujícím týdnu odvolal blokádu Gazy na stavební materiály, potraviny a léky. Je také oboustranně dosaženo zastavení palby. Bylo-li byť jen toto výsledkem akce amerických Židů, lze to jen vysoce hodnotit! Zároveň si ale přát, aby akt vedl k trvalým dohodám o míru ve Svaté zemi a naplnění rezolucí OSN č. 242 a 338 o ustavení státu Palestina.

Londýn, 3. září 2014

 

Euring. Dr. Bohumil Kobliha

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář