Jdi na obsah Jdi na menu
 


Za dva roky bude ODS u moci?

21. 1. 2020

Možná to tak bude, ale asi tomu věří jen členové této strany. Důvod je velmi prostý. Ani staré a ani nové vedení zatím nedisponuje dynamikou, která by mohla oslovit voliče v širším rozsahu. Předsedou je zvolen opět ten starý, poněkud ukňouraný profesor a jeho nové vedení není o mnoho lepší. A to si tam ještě chlapci vzali toho „odkloňovače“, co podepsal zakázku bez veřejné soutěže, která skončila kriminálem pro dodavatele. (= PromoPro, A. Vondra ‒ pozn. SN)

Bída a bída se valí z ODS a exot a starosta jedné pražské části je sice hezkým komickým pobavením pro českou politickou scénu, ale tím to také končí. Nic z toho voliče nepřitáhne a neosloví. Nějaká americká základna (jakkoliv vhodná) není program pro lidi, kteří shání byt, a je jim taková základna lidově řečeno ukradená. Volič hledá stranu, která by se konečně začala zabývat jeho každodenními problémy, které stále jen přibývají a přibývají a jejichž řešení mají v rukou politici, nikoliv občan sám. Hloupé povídačky, jak občané neumějí vzít život do svých rukou a jak si za třicet let ještě nezvykli na svobodu, jsou přesně tak urážlivé, jako ty, že občané nevědí, kdo je to migrant.

Pád a nezvolení Alexandry Udženiji není pro zasvěcené překvapením, chybou bylo, že vůbec kandidovala. Volba Stanjury na její místo je prostě jen to tahání průměru na odiv reflektorům, ale pro voliče to neznamená nic. A ta úděsně přihlouplá fráze o tom, jak druhý muž kryje předsedovi záda, kterou někteří novináři opět použili, je připomínkou slangu podvodníků, kteří se takto chovají. Velká slova o politice či světové politice se sice dobře poslouchají, ale s údělem všedního života nic neudělají a nic lidem nepřinášejí.

Předseda Fiala zamachroval, kolik že peněz nasype „jeho vláda“ do dopravní infrastruktury, kam údajně pošle o 300 miliard korun více, než jsou rozpočtové plány současné vlády. A do vzdělání přihrne 300 miliard korun více, než jsou rozpočtové plány současné vlády. A místo nízkých 63 setin procenta HDP na výzkum a inovace od současné vlády bude ODS investovat 1 procento HDP.

Jenomže tohle na zkušeného voliče už nezapůsobí. Průměrná délka výstavby dálnice, resp. příprava podle zákonů, na kterých se ODS tak neslavně podílela, trvá deset let. Tak dlouho tam ODS nebude. Náš vzdělávací systém klidně spolyká i 500 miliónů navíc a stejně lepší nebude, protože to není jen o penězích. A pokud hloupému a charakterově narušenému pedagogu dáte i dvoj- či trojnásobný plat, stejně se školství nikam nepohne. To by ale Fiala vědět měl. Výzkum a inovace nám mediálně hlásí světové úspěchy, ale je to asi, jako když je hlásily socialistické vlády a fotily přitom své socialistické hrdiny. Kdo tomu věří, ať tam běží. Tudy cesta nepovede a kauza americké NASA jednoznačně vypovídá proč. Stát-výzkumník je až příliš často k ničemu.

Fiala na kongresu ODS mával miliardovými výdaji, ale o tom, jak by věci změnil, neřekl ani slovo, protože to asi vůbec neví. To je i laikovi jasné. Projev byl z dílny národního podniku SLIBOTECHNA ‒ a to tu ODS v minulosti už předvedla. Příliv voličů má ODS jen proto, že tu nebyl [nikdo], kdo by jí konkuroval. A do ztracena padající TOP 09 je mrtvou stranou.

Volit tuto ODS je ztráta času, ale tím se ovšem neříká, že místní buňky ODS nemohou mít ve svých řadách skvělé členy, které širší veřejnost zatím nevidí. Za to až příliš vidíme šeď a čísly nabubřelé nereálné sliby. Sliby, které volič dostal už mnohokrát, a nikdy z nich nic nezbylo. A[le] to platí pro kdejakou partaj, nikoliv jen pro ODS.

Rudolf Mládek

(pravyprostor.cz, 20. 1. 2020)

─────

Stanovisko redakce SN:

Po skončení víkendového 29. kongresu ODS jsem dlouho uvažoval o tom, jestli má vůbec cenu o této politické sešlosti „mužů minulého století“, oněch „starých pořádků“, spojených s tunelováním a tzv. privatizací do vlastní kapsy nejrůznějších podvodníků našeho i světového kalibru, psát.

Teprve náhlá a nečekaná smrt předsedy Senátu PČR J. Kubery (†20. 1. 2020) mě trochu zviklala. Ano, on si těch pár slov zaslouží, protože v té beznadějně prohnilé partaji byl jednou z mála výrazných postav. Člověkem, se kterým bych neváhal dát si v hospodě pár piv a poklábosit s ním o životě. A vůbec by mi nevadil ten dým z jeho cigaret, které zapaloval jednu od druhé. Tak to totiž celoživotní, vytrvalí a neúnavní kuřáci dělají.

Ti ostatní nažehlení „panáci“ z ODS v čele s odtažitým a až příliš akademickým P. Fialou mně doopravdy nestojí za to, abych se jimi zabýval. Jsou to „muži politického včerejška“. Navzdory tomu, že se někteří z nich snaží oblékat podle nejnovější módy. Na rozdíl od „hastroše“ A. Vondry, jemuž sláva ze zvolení do EP natolik stoupla do hlavy, že se ještě k tomu nechal zvolit místopředsedou ODS. Právě A. Vondra je typickým představitelem oné pověstné nenažranosti této „modré“ partaje.

Ztráta soudnosti, chybějící zpětná vazba a opojení mocí stály za politickým pádem ODS v roce 2013. Ne pouze osobní příběh trapného P. Nečase a jeho „dominy“. Tehdy se tato strana ocitla na samém dně. Právě pod vedením neznámého, nově zvoleného „panáka“ P. Fialy se vydala zpátky nahoru ‒ na politický Olymp. Už to vypadalo tak, že se jí to podařilo. Po tomto kongresu je však naprosto zřejmé, že to byla pouhá fata morgana. (Fiala, pro kterého používám výstižné pojmenování „fialový profesůrek z Brna, mi připomíná bývalého viceprezidenta USA A. Gora. Je to taky taková nažehlená, zbytečně ukecaná „nula“.)

Právě skončený 29. kongres obnažil v plné nahotě problém, před nímž stojí jak ODS, tak i některé další politické strany. Nerad to konstatuji, ale je to tak: „Obrozená“ ODS se po mém soudu neobrodila dost na to, aby mohla v budoucnu hrát jakoukoli významnější roli v naší politice.

Jsme svědky podobných těžkostí jak u ODS, tak i u dalších tzv. tradičních stran (KDU-ČSL, TOP 09), včetně těch „papalášských“ (KSČM, ČSSD). Jedinou stranou, které se to netýká, jsou Piráti. Ti ovšem trpí tím, čemu se dá říkat „dětské nemoci z moci“. Až z toho vyrostou, bude to možná jediná strana, která z celého našeho polistopadového systému stran a hnutí přežije do dalších desetiletí. (Netypické je uskupeni STAN, které bylo a stále zůstává spíše hnutím s regionální působností. To, že se „na zádech“ TOP 09 dostalo až do parlamentu, je víceméně náhoda.)

Výše zmíněným politickým subjektům chybí dlouhodobě jakákoli sebereflexe: ztratily kontakt s členskou základnou i s voliči, žijí v bublině svých stranických sekretariátů a o skutečném životě obyčejných lidí nevědí zhola nic. Činovníci těchto stran se navíc začali mylně domnívat, že když ta jejich partaj má dvacet a více tisíc členů (vesměs pasivních, kteří čekají na ránu z milosti od voličů), tak že tady tato jejich strana bude na věčné časy a že ji voliči budou stále volit. Proč by to dělali, když jim nemá co nabídnout? Babiš jim dá aspoň ten tisícikorunový přídavek k důchodu, ale tito „panáci“ pro obyčejné občany nabízejí pouze hromadu slibů a zbytečných keců. Za ty si nikdo nic nekoupí.

A tady někde je „zakopán onen pes“. Dokud politici tzv. opozičních stran nenajdou účinný způsob, jak „přebít“ Babišovu politickou nabídku, ještě dlouhá léta nebudou mít žádnou šanci na to, aby tady něco ovlivnili nebo změnili. Voliče si stěží získají jalovými řečmi. A už vůbec ne „recyklovanými“ recepty z dob dávno minulých.  Občané je před lety odmítli a ani v „novém“ balení je znovu nepřijmou. ODS ztrácí čas a energii, kterou by mohla využít k něčemu užitečnějšímu – než k nabízení zboží s prošlou garancí. U voličů by spíš uspěl onen hulvát a exhibicionista P. Novotný z Řeporyjí. Ten je aspoň uvěřitelný a originální, i když se to mnohým lidem nemusí líbit.

A když už jsme u tohoto „exota“: Velice dobře jsem si všiml během televizního přenosu jeho vystoupení na kongresu ODS, jak se při jeho řeči šklebili skoro všichni přítomní delegáti. Dokonce ani P. Fiala nebyl schopen veřejně dát najevo, co si o té jeho „šaškárně“ myslí. Byla to jedinečná příležitost, aby tento „náčelník“ (spíše však generál bez vojska) ukázal, že on je tady šéfem. Neukázal nic, pouze tam seděl a nepřítomně koukal do blba.

Má-li nějaká politická strana takového předsedu, její šance na to, že by oslovila voliče, je téměř nulová. ODS budou volit tak nanejvýš členové této strany, případně jejich rodinní příslušníci. To je tak maximum, kterého tato strana může dosáhnout. A s tím se nedají ani vyhrát volby, ani sestavovat příští vláda. Fialovi by to už konečně měl někdo vysvětlit. Je to totiž „politolog na baterky“, který o skutečné politice neví vůbec nic. Navzdory svému titulu vysokoškolského profesora z oboru politologie.

20. 1. 2020

‒ RJ ‒

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář