Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopisné souznění – Euring. Dr. Bohumil Kobliha

5. 11. 2014

Každý má nějaký názor. Kritiků se jen rojí. Je ovšem otázka, zda vždy o kritizovaném víme do hloubky co a jak. Proto jsou tak pravdivé životopisy od autorů, kteří pracují ve stejném oboru a jsou zapáleni pro stejnou věc jako objekt jejich hodnocení. To nás napadne okamžitě, když vezmeme do ruky novou knihu kněze Karla Dachovského o duchovním vůdci Paulu Marxovi. Oba zasvětili svůj život služně člověku a záchraně nenarozeného života.

V doslovu ke knize P. Paul Marx OSB, kterou Dachovský dopsal 12. Srpna 2014, se zmiňuje o tom, že bojovník proti interrupcím Marx byl na konci svého života vytěsněn z organizace pro záchranu nenarozeného života (Human Life International), kterou založil. Je něco příznačného pro tvůrčí pracovníky toho či onoho směru, že jsou „vytěsněni“ kritiky, žárlivci a těmi, co všechno vědí lépe?! Řádový kněz samozřejmě podléhá svým představeným a musí jim být poslušen v řádu hierarchie. Je ovšem ouha, setká-li se novum s ustáleným, strnulým. Metody přístupů i postupů mohou být přece velmi rozdílné.

Dachovský zaznamenává v knize, jak Marxova vášeň pro záchranu nenarozeného života a nesmírná činorodost vadila například i autoritám opatství (str. 24) natolik, že se rozhodly ho donutit k odjezdu na „odpočinek“ statického roku. Už předtím benediktinský opat Jerome Theisen nařídil Marxovi vyšetření i psychiatra! Byla to jen potupa?

Přesto či spíše právě proto, že Marxova činnost v HLC (Human Life Center) byla rozběhnutá naplno. Komu vadila Marxova vášnivá činorodost a úspěch? Páter Marx se však nedal odradit. Už v roce 1980 zakládá novou organizaci HLI (Human Life International) ve Washingtonu. Ovšem kruhy\ finančně zainteresované na interrupcích stupňovaly svoji činnost proti. Dachovský poznamenává z vlastní zkušenosti, „co je protivenství kvůli boji o život“.

V tvořivých letech zakoušíme, že je podivně nejobtížnější prosadit věci jasné a rozumné. Pro věřící všech kultů a náboženství uznávajících Stvořitele, zejména křesťany a pravověrné katolíky, by přece nemělo být pochyb o tom, co je správné, a tedy jakou cestu zkoušky volit. Kulturu života, nebo kulturu smrti? Potraty v sobě nesou virus smrti pro všechny okolo.

Mám v příbuzenstvu jednu velmi statečnou, vysoce inteligentní mladou ženu. Studovala na KU závažný a náročný obor, ale prudce se zamilovala a otěhotněla. Přes všechny výčitky okolí se nedala a nezřekla se svého nenarozeného dítěte. Přerušila dokonce na rok studia, aby se mohla věnovat svému, od Stvořitele nejdůležitějšímu poslání a povolání. Zdravě porodila kouzelnou holčičku. Pak sama dostudovala a promovala v Aule Karolina.

Vášeň skutečné lásky se nedá regulovat a má v sobě řád zodpovědnosti. To ví každý, kdo hluboce kdy miloval a miluje. Kdo tak opravdově miluje, nikdy o potratu nemůže ani uvažovat. Ve sféře plné lásky by potraty byly dávno minulostí.

P. Ing. Karel Dachovský se v životopise poklonil úsilí pátera Paula Marxe OSB. Není divu. Mají společnou vášeň pro pravdu a život. Každé početí je životem a musí mít spravedlivé právo na život celý, tak jak mu v řádu dal úděl Stvořitel.

Londýn, 18. 10. 2014

Euring. Dr. Bohumil Kobliha

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sankce

(zoro, 7. 12. 2014 12:41)

svět se zbláznil,tedy ne svět,ale dolar a zadluženost usa vede spojené státy do pekel.jediná záchrana je nová ekonomika.jak ale zajistit novou injekci pro usa? co takle poštvat zbytek světa včetně evropy proti sobě.jednoduše-nebo složitě rozdmýchat a naintrikovat problémy,tu v iraku tu na ukrajině tu v africe trochu do problémů nainstalovat rusko.usa po světě má přeci ,,havlisty a švancenbergy,,pak pár tiskovin a redaktorů, tv maji taky pod palcem a už to pojede samo.usa si počkaji za velkou louží na výsledek a to by v tom byl čert,aby se nezadařilo a lidi se vymlátili mezi sebou,no a pak usa podají pomocnou ruku a pomůžou celééééému světu a zachrání ho a udělají na nás ty ty ty co to blbnete.to musíte válčit to se nemůžete demokraticky dohodnout!!! no nic co se stalo to se stalo -my vám pujčíme dolary vy nám pošlete nerostné suroviny jako urok protože nyní máte hovno.no a časem se nějak domluvíme.dolar půjde raketově nahoru tím vzrostou dluhy světa vůči americe a amerika zase bude 50let prosperovat no a až se to zase v americe prožere a ročildové rokefeleři si namastí kapsy rozjednou novou kampaň kolikátá to bude válka čtvrtá?? 1-2-3-4 ...............válka.druhá válka bylo to samé krize v americe pozdržený vstup do války,pozdržené osvobozování a prosperita usa mohla začít.............lidi co takle sankce na usa!!!!