Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výročí bez velké pompy ‒ Mgr. Bc. Jan Kopal

7. 1. 2018

Česka republika bez velké slávy oslavila své 25. narozeniny. Důvodem, proč se žádné velké oslavy nekonaly, není jen fakt, že datum vzniku připadá na den po Silvestru, kdy se většina národa probouzí s kocovinou po bujarých novoročních oslavách.
Říká se, že státy bývají silné tak jako ideje, které je zrodily. Patos Československa rezonuje a oslovuje milióny lidí i po 100 letech. Česká republika se zrodila jako pohrobek ČSR, deformací původního státu.
Je to stejné jako s vymodleným štěnětem, které jste vypiplali od kolébky do podoby silného a vycvičeného psa. Ten pes vám ale pošel. Lépe řečeno: byl otráven (protiústavně a bez referenda). Přinesli jsme si z útulku psa nového ‒ voříška bez rodokmenu a s umělou končetinou. I toho jsme si zamilovali a ochočili. Je náš a nedáme ho. Přesto se nezbavíme stesku po tom původním.

A stejné je to i s poměrem ČR a Československa. Masarykovu, Štefánikovu, Benešovu, Švecovu, Kramářovu, Stříbrného, Soukupovu a Rašínovu  (jen namátkou pár jmen) odkazu věrni zůstaneme!

Mgr. Bc. Jan Kopal

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář