Jdi na obsah Jdi na menu

Výsledky půlmaratonu ‒ František Růžička

20. 6. 2018

Ranní předpověď počasí na sobotu (2. 6.) nevěstila vůbec nic dobrého. Postupné zvyšování oblačnosti, přeháňky, bouřky, přívalové deště… Netrvalo to dlouho, a kdo neměl střechu nad hlavou nebo dostatečně velký deštník, rychle hledal vhodný úkryt. Organizátorům 7. ročníku Mattoni 1/2Maratonu v jihočeské metropoli přibývaly vrásky ve tvářích.

Počasí se naštěstí nakonec umoudřilo, náměstí Přemysla Otakara II. se pomalu zaplňovalo, někde zahrála i hudba, přihlášení závodníci postupně ukládali svá zavazadla do úschovny, masírovali nožky, kontrolovali šněrování a posilovali se povoleným vitaminovým dopingem. V 17 hodin, kdy začínal dm rodinný běh (na 3 km, s dětmi, dědečky i babičkami, případně i s kočárky), stačilo proběhnout nebo jen projít do cíle, již panovala neopakovatelná přátelská atmosféra.

V 19 hodin pak odstartoval hlavní závod. Předem uveďme – kapacita maximálně 3600 účastníků. Dosavadní rekord mužů drží Daniel Chebii z Keni časem 0:59:49; rekord žen Agnes Jeruto rovněž z Keni v čase 1:09:53. Start byl společný i pro další přidružené závody:

● Půlmaraton (21,0975 km) jednotlivci;

● Štafeta (4 závodníci) 3x5 km + 1x 6,0975 km;

● 2RUN (10+ 11,0975 km), finišman dobíhal na vzdálenost půlmaratonu;

● Běh o pohár rektora – jednotlivci na 21,0975 km pro studenty a učitele VŠ;

Celá trasa závodu byla dostatečně zabezpečena, povrch komunikací pečlivě očištěn, počasí bez deště i vražedného horka. Občerstvovací stanice na 5, 10, 15 kilometru. Osvěžovací místa na 7,5 km, 12,5 km a 17,5 km. První ročník se v Českých Budějovicích běžel v roce 2012. Ocenění IAAF – zlatá známka.

Časový limit 3 hodiny, měření na čipy připevněné na zadní straně startovacího čísla. Poučení bylo jasné: nemáš čip, nemáš ani měřený čas. Bohužel, v letošním roce chyběli černí běžci z Afriky.

Vítězem se stal Luke Traynor (GBR) v čase 1:03:40. S minimální ztrátou (běželi téměř pořád spolu) na druhém místě Roman Romanenko (UKR) 01:04:05). Na dalších místech s malým odstupem skončili Pfail (AUT), Sitkovskyi (UKR), Clohisey (IRL), Olefirenko (UKR), Rivero (GUA). Teprve na 8. místě skončil domácí závodník Vít Pavlista z Liberce v národním rekordu 1:06:43 hod.

Hodnocení v kategorii žen:

22. Lilia Fisikovici (MDA) 1:13:20 – 23. Olha Kotolovska (UKR) – 24. Rosaria Console (ITA) – 25. Sonia Samuele (GRB) ‒ 29. Kristýna Dvořáková (CZE) v čase 01:16:44 hod.

Jako poslední časem měřený účastník doběhl na 2179. místě Jaroslav Kovář (CZE) v čase 03:09:30. Následně proběhlo ještě několik desítek účastníků s již neměřeným a zaevidovaným časem.

Dodejme, že před všemi, i těmi, co do cíle ani nedošli, se sluší smeknout. Na některých bylo zřejmé již na druhém kilometru, že to snad se závoděním ani nemyslí vážně. Ale i ta odvaha se musí hodnotit.