Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpomínka na Dr. Bohumila Koblihu – František Růžička

16. 8. 2015

První zpráva, kterou jsem si na IT mohl přečíst, byla velice smutná. Článek Dr. Jarošíka z 20. 7. svým čtenářům oznámil, že v Londýně zemřel velký vlastenec a dlouholetý spolupracovník SN Euring. Dr. Bohumil Kobliha. Uvědomil jsem si v tom okamžiku, kdy jsem přišel domů po dosti závažné operaci a několikatýdenním pobytu v nemocnici, jak náš život na této zemi neúprosně ubíhá až k danému okamžiku, kdy naše svíčka dohoří.

„On člověk míní a Pán Bůh mění…, tak zřejmě Vám to nevyšlo“. Tato slova mi v dopise z července loňského roku napsal právě pan doktor Kobliha. Reagoval totiž na můj dopis, kterým jsem mu oznamoval, že odlétám do Londýna a velice rád bych se s ním sešel. Připojil jsem podrobný program s časovým rozpisem a návštěvou míst. Bohužel, předpokládal jsem, že budeme ubytováni přímo v Londýně, ale CK nám zajistila hotel poněkud dále od hlavního města. V dalším dopise jsem mu mohl pouze oznámit, co vše jsme při okružní jízdě mohli navštívit. Ještě se zmínil o radosti, kterou nám Petra Kvitová udělala ve Wimbledonu. Poslední větou pak ironicky vyjádřil své znepokojení: „Tak vesele do další bídy s přáním všeho dobrého“.

Ke svému poslednímu dopisu přiložil článek „Strachy a fobie“. Domnívám se, že Dr. Jarošík ve svém krátkém článku dostatečně obrazně vystihl myšlení i skutky tohoto vlastence.

Přiznám se, že bylo i pro mne překvapením, jak plný byl šuplík mého psacího stolu, kam jsem odkládal jeho zásilky. Přiznám se, že už si nevzpomenu, jak jsme spolu navázali spojení. Velkou část své korespondence jsem již předal do Brna pro Muzeum československého exilu… Ve svém dopise z ledna 2006 děkuje za zasílané výtisky našeho Hlasu svědomí a chválí článek „Vepři v Letech“ slovy, že tak se má psát – po Havlíčkovsku. Jen stručně podotýkám, že právě toho si on sám byl velice dobře vědom a činil tak každým svým článkem. Rozhodně jich nebylo málo.

Čest jeho památce, rád se znovu vrátím k jeho knize „Konec věku příběhů“.

František Růžička, České Budějovice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Domnívám se, že se tady rozmáhá naprostá hysterie v rámci možnosti, že k.....

(Martina Bílá-17-08-2015 13:03-radio.cz, 17. 8. 2015 13:15)

Domnívám se, že se tady rozmáhá naprostá hysterie v rámci možnosti, že k nám přijde obrovský příval uprchlíků. Nic tomu nenasvěd

17-08-2015 13:03 Martina Bílá
Vědci a další pracovníci akademických a výzkumných institucí se v petici ohradili proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojuje je také aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu. V pondělí byla na internetu zveřejněna výzva Vědci proti strachu a lhostejnosti. Jsou pod ní podpisy více než čtyř stovek výzkumníků a univerzitních pracovníků. Za jedno z největších nebezpečí, které Čechům v souvislosti s imigrační krizí hrozí, považuje petice radikalizaci společnosti skrze strach. Cílem výzvy není zlehčovat skutečná rizika plynoucí z imigrace ani agitovat za konkrétní kroky ve vztahu k uprchlíkům, uvádí dokument. Důrazně se ale vymezuje proti tomu, jakým způsobem je v Česku rozdmýchávána a všeobecně tolerována etnická a náboženská nesnášenlivost.

"Domnívám se, že se tady rozmáhá naprostá hysterie v rámci možnosti, že k nám přijde obrovský příval uprchlíků. Nic tomu nenasvědčuje. Myslím si, že musíme napřed zvažovat také prvek solidárnosti, protože když u nás lidé hromadně odcházeli v roce 1968 po okupaci sovětskou armádou, tak je také lidé venku přijímali," řekla ČTK biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová, která se k petici přepojila. Pod petici se podepsal i ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší. "To, co se tady děje, taková vyhrocená hysterie proti uprchlíkům a proti muslimům mi opravdu dělá potíže. Skoro se stydím za to, jak tento národ tomu ve velké míře podléhá," řekl ČTK. Vědci proto vyzvali politiky, aby při přijímání uprchlíků mimo jiné zohledňovali skutečné možnosti, a ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Na média apelují, aby informovala pravdivě a nešířila vykonstruované senzace a paniku. Veřejnost žádají mimo jiné o to, aby byla opatrná v soudech a nenechala se manipulovat
http://www.radio.cz/cz/rubrika/zpravy/vedce-znepokojuje-narustajici-xenofobie-kvuli-uprchlikum
žádní uprchlící neexistují, žádné problémy s nimi nejsou, žádní teroristé obecně nechvalně známého státu ISIS, či Al Kajdy mezi nimi nejsou, případ - "já (ne)/jsem Charlie" - neexistuje, nikdy islamisté v Paříži nevraždili . To je přece už tak dávno....!

Re: Domnívám se, že se tady rozmáhá naprostá hysterie v rámci možnosti, že k.....

(F. Růžička, 18. 8. 2015 7:58)

Jako autor nosného článku se ptám: "Jak vložený text souvisí se vzpomínkou na dr. B. Koblihu??
Písemná hysterie????

FRů

o příteli Miroslav Dolejšího největším:

(Kritik, 17. 8. 2015 12:06)

Kritizovat je snadné, ale těžší je něco vytvořit. Nesmysly a hloupostmi a zejména reklamou jsem zaplaveni. Proč na „liduprázdném“ Islandu nesmí být cedule s reklamou na kdoví co, zejména to svinstvo okolo nás, kam to došlo skrz u nás skrze GENy mediální výrobu podle vzoru Klaus. Tedy Klaus a jeho „pravicové postoje“ jako prototyp ODS, kmotrovský svět - bláboly tak maximálně z pravice v KSČ. Kmotrovský stát, kde kmotřičkou je tak maximálně Kmotřička smrt, jako viditelnou kmotra stará známá KSČ (nyní KSČM!) ve vleku a inspiraci KSSS a jejich Leninem a výkonou mocí v duchu ČEKY. Tradici teroru, lágrů – o kterých se dens moc zase nemluví. Cudně! Václav Klaus opozičně zesmluvnělý s nějakým kašparem Milošem Zemanem, tč „residentem“ či tak nějak- pod řízením Halo novinami a panem Ovčáčkem, (případ hanobení Ferdinanda Peroutky, označováním jej za fašistu – bez důkazů....) přišel z teorií, že je hnusné hledět do zpětného zrcátka....
Tak díky, za maličké nastavení zpětného zrcátka zejména na moderní dějiny v připomenuté knize dr.Koblihy "Konec věku příběhů".Díky, že kniha existuje. Jenže, vždy jsou nějaké jenže. Zásadní „jenže“ je přihlášení se k dr. Koblihy k dílu, k práci, badatelské činnosti Miroslava Dolejšího. Kde dr. Kobliha se prohlásil za přítele nejbližšího a nejvěrnějšího. Od přítele se čeká ošetřování odkazu přítele a případně jeho rozvíjení. Co je hlavním odkazem pana Miroslava Dolejšího? Maličkost. Pochopení toho, co jsme my přemýšlivější začali chápat, po 29.12. 1990 a nemohli tomu uvěřit. Jako když vidíte UFO na vlastní oči, či si uděláte fotku UFO–a ono to tam je. Furt! MUDr. Ludvík Souček, vážený spisovatel, myslitel, scifista, psal o UFO i o jako buržoasně- imperialistickém hoaxu (byl komunistický voják)– tehdy česky místo „hoax“ švindlu, podvodu pro blbé až naivní. Až mu to – tedy "UFO“ zastavilo nad hlavou, na chatě, před slavným rokem 1968. Neboť „oni“ - majitelé toho cestovního prostředku si v předstihu dokumentovali události před a po roce 1968. Kam patří i příběh dr. Koblihy. Ovšem příběh Miroslava Dolejšího patří k událostem po roce 1948, kam se dr. Kobliha přiblížil, chápáním složitosti vztahů v exilu. Vln těch co si spasili život, a čest?

Já tím myslím duchovní a morální bídu, kdy autor knihy „Rudolf Beran, oběť komunistické msty“ přidal k příčinám, proč nebyl reahabilitován dodnes hrdina čsl. odboje, Rudolf Beran, který zaplatil i dílo „slavného“ Wintona, zachránce pár židů“, který zachránil jiné miliony lidských životů a skončil v koncentráku jak nacistickém tak komunistickém. Nacistický od vrahů přežil, od kvalitnějších vrahů - slavných Benešovců, tak velebených dr. Koblihou, nepřežil. Byl ubit, umučen. Komunisty! Jako Miroslav Dolejší a jeho Analýza má byt zapomenut? I v nekrologu za dr. Koblihou? Hm. Holt ufoni a jejich dálkové vymývání mozku, v části mozku spravující čest a slušnost! Wintom je slavný, za peníze od Berana, po kterém neštekne ani pes a bohužel ani vzpomínka zde nahoře.
Čest znamená poznané ověřovat a za správným si stát. Jen tolik. A že ve vzpomínce nahoře je to jak o setkání s ufony: „Tak vesele do další bídy s přáním všeho dobrého“.
Ovšem nebát se a nekrást hlásal TGM v duchu starého c.k. Rakouska, kdo to bylo samozřejmé, tyto „moresy“ přišly se státním požehnáním až s petrifikováním osvobozenské legendy TGM pod žvaněním „nebát se a nekrást“ - adělat opak! Tedy nepřebírejme bezmyšlenkovitě klišé a zkoumejme pravdu. Bolestivou. I tu o nás samých!

Re: o příteli Miroslav Dolejšího největším:

(Jílek, 17. 8. 2015 16:32)

EB pochopitelně je postavou značně kontroverzní - i zde na SN je však množství vhodnějších článků pro podobnou polemiku (např. doc. Řehořková je spíše zastánkyní). Spamovat tímto vzpomínku na člověka, jenž nedávno zemřel, mi nepřijde příliš vkusné...

Zobrazit všechny podpisy akademiků:

(Vědci proti strachu a lhostejnosti, 17. 8. 2015 12:51)

http://www.vyzvavedcu.cz/vsichniakademici.php

Vědci proti strachu a lhostejnosti

( 489 českých vědců, včetně:, 17. 8. 2015 12:50)


Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.
ÚMG AV ČR

Prof. Jan Sokol
Fakulta humanitních studií UK

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.
Výzkumný ústav živočišné výroby + Česká zemědělská univerzita

Doc. PhDr. Ing. Milan Znoj, CSc.
Ústav politologie, FF UK

Prof. PhDr. Pavel Říčan, CSc.
Psychologický ústav AV ČR

Prof. RNDr. Evžen Amler, CSc.
Ústav biofyziky, 2. LF UK

Prof. Martin C. Putna
FHS UK

Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc.
Husitská teologická fakulta UK + Filozofická fakulta UK

Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.
Fyziologický ústav AV ČR

PhDr. Bronislav Ostřanský, Ph.D.
Orientální ústav AV ČR

Doc. Mgr. Martin Čapský, Ph.D.
Ústav historických věd, Slezská univerzita v Opavě

PhDr. Michael Romancov, Ph.D.
Institut politologických studií, Fakulta sociálních věd UK Praha

Prof. Pavel Jungwirth
ÚOCHB AV ČR

Ing. Ivan Chvatík, Dr.h.c.
Archiv Jana Patočky, FLÚ AV ČR

Prof. PhDr. Jan Bernard, CSc.
FAMU

Prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
Lékařská fakulta v Plzni UK

Mgr. Josef Šlerka
Studia nových médií, FF UK

doc. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D.
katedra tropických plodin a agrolesnictví

Mgr. Anna Vanclová
Přírodovědecká fakulta UK

Mgr. Kateřina Čapková, Ph.D.
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR

RNDr. Veronika Smolková, Ph.D.
Katedra fyzické geografie a geoekologie, PřF OU

Mgr. Jitka Ortmanová
UEB AV ČR

Mgr. et Mgr. Matěj Spurný, Ph.D.
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR + FF UK

Mgr. Vít Tuček
MÚUK MFF UK

PhDr. Jan Mervart, Ph.D.
Oddělení pro studium moderní české filosofie, FLÚ AV ČR

Mgr. Vojtěch Žárský
PřF UK

Mgr. Jiří Petrášek
Centrum medievistických studií, FÚ AV ČR + Universität Regensburg

Mgr. Roman Neruda, CSc.
AV ČR + MFF UK

Mgr. Petr Urban, Ph.D.
Oddělení současné kontinentální filosofie, Filosofický ústav AV ČR

Mgr. Zuzana Jindrová
Ústav imunologie a mikrobiologie, 1.LF UK

PhDr. Antonín Kostlán, CSc.
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
Zobrazit všechny podpisy akademiků

Radikalizace společnosti skrze strach je podle nás jedno z největších nebezpečí

(430 vědců!, 17. 8. 2015 12:43)

17.08.2015 11:46
Skupina významných českých akademiků a vědců vydala společné prohlášení, ve kterém varují před narůstajícími xenofobními názory a aktivitou extremistických skupin.
„Radikalizace společnosti skrze strach je podle nás jedno z největších nebezpečí, které nám v souvislosti s imigrační krizí hrozí. Toto téma musí být předmětem diskuze, ta však musí být vedena s chladnou hlavou a na základě faktů,“ píše se v prohlášení, které již podepsalo 430 českých vědců.

Mezi signatáři jsou například imunolog Václav Hořejší, filozof Jan Sokol, politolog Milan Znoj, bývalá předsedkyně Akademie věd Milada Illnerová, religionista Luboš Kropáček a mnoho dalších.
Jak prohlášení zdůrazňuje, jeho cílem nemá být zlehčování skutečných rizik plynoucích z imigrace, ani navrhování konkrétních postupů, ale „důrazně se vymezit proti tomu, jakým způsobem je v naší zemi rozdmýchávána a všeobecně tolerována etnická a náboženská nesnášenlivost“.
Autoři výzvy apelují na politiky, aby situace nezneužívali „k hromadění levných politických bodů“. Zároveň vyzvali média, aby nešířila paniku a informovala s chladnou hlavou. „Svoboda slova, zneužitá ke lži a očerňování nevinných, zabíjí sebe samu,“ píše se v prohlášení.
„Především ale prosíme veřejnost, každého jednoho z vás, tedy nás, o opatrnost v soudech a kritický pohled na svět! Své názory musíme stále znovu konfrontovat s fakty, s vlastním svědomím i obyčejným selským rozumem. Jen tak nepodlehneme primitivním pudům a zůstaneme důstojnými bytostmi obdařenými svobodnou vůlí,“ dodává mimo jiné prohlášení v závěrečné výzvě k veřejnosti.