Jdi na obsah Jdi na menu

Mattoni 1/2Maraton ‒ František Růžička

7. 9. 2017

Jihočeská metropole se v sobotu (3. 6.) opět stala centrem běžeckého dění. Již šestý ročník tohoto běžeckého svátku byl připravován podle pravidel Mezinárodní asociace atletických federací a za podpory města. Od svého vzniku se zařadil mezi světovou elitu dálkových běhů. Pro jeho konání však bylo nutné zajistit nejen sportovní organizaci jednotlivých závodů, ale také bezpečnost závodníků i diváků a v neposlední řadě včas a optimálně přizpůsobit dopravní situaci ve městě, kdy musela být od odpoledne až do večerních hodin uzavřena značná část ulic a také vyloučena MHD. Lze hodnotit kladně, že bylo k dispozici „Dopravní opatření“, ze kterého se nejen řidiči mohli dozvědět o změnách, ale i diváci o přesně vyznačených trasách závodů včetně předběžného časového rozpisu běžících. Bylo nutné po trase závodu také připravit technické zázemí, jako občerstvovací stanice, WC, sanitární a pořadatelské služby. V několika místech zahrála i kapela. O technickém značení pro běžce, přípravě a následném úklidu všech komunikací nemluvě. Centrální dění se odehrávalo na hlavním náměstí, kde sídlily organizační a technické štáby, byl zde start i cíl jednotlivých závodů.

V průběhu akce se uskutečnily běhy:

● Mattoni 1/2Maraton České Budějovice (21.0975 km) jednotlivců;

● Mattoni 1/2Maraton České Budějovice (3x5+1x6,0975 km) štafet;

● 2RUN (na 10+11.095 km);

● dm rodinný běh (3 km);

● handikapovaný sportovec na vozíku (3 km);

Na startu se sešlo 3,5 tisíce běžců podle předem daných propozic.

V podvečerním značném teplu zvítězil keňský běžec Justus Kongogo v čase 1:02,47 hod., který od počátku nasadil trhák a běžel osamocen celou trasu. Traťový rekord nebyl překonán. Jako druhý doběhl jeho krajan Paul Kariuki Mwangi a třetí Brazilec Paulo Roberto Paula. Nejlepší z českých běžců byl Petr Pechek, který skončil osmý v čase 1:10,20 hod. Desátý pak Vaš ze Sokola České Budějovice. Favorit závodu, medailista z OH v Londýně Wilson Kipsony závod nedokončil.

Z žen doběhla jako první Agmes Jeruka Barsosiová v traťovém rekordu 1:09,53 hod., před druhou Chesirovou (obě Keňa) a třetí Ukrajinkou Skrypakovou.

Ve štafetách zvítězil Běžecký klub České spořitelny A. V závodě 2RUN tým Adidas Runnes Prague 1 (Dana Pernicová a Jan Pernica).

Poslední měřené časy: 2230 jednotlivec, 66 štafeta, 146 2RUN.